Kalafior - właściwości i sposób przyrządzenia.

Kalafior, jest to roślina bardzo dobrze znana w polskiej kuchni. Jego kwiatostan, zwany różą, od pokoleń jest wykorzystywany do tworzenia rozmaitych potraw. Kalafior należy do roślin jednorocznych, uprawianych w Polsce, co tłumaczy jego dużą popularność w kraju.

Kalafior, jest to odmiana kapusty warzywnej. Do swojej uprawy potrzebuje dobrze nasłonecznionej, bogatej w wapń gleby.
Wartości odżywcze kalafiora są stanowczo niedocenione.
Jego główną, naukowo udowodnioną zaletą jest fakt, że częste spożywanie kalafiora, może nas uchronić przed powstaniem nowotworu.
Roślina ta, w swoim składzie posiada: potas, magnez, mangan oraz witaminy: B1, B2, B5, B6, B9 (kwas foliowy), C i K1.
Warzywo to jest niskokaloryczne, szybko daje poczucie sytości, oraz jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego. Dlatego zalecany jest osobom, które dbają o swoją sylwetkę i chcą zrzucić kilka kilogramów.
Kalafior nie uczula, dlatego spokojnie mogą go jeść osoby wrażliwe, oraz dzieci.

Kalafior idealnie się nadaje jako dodatek do dań mięsnych i zup.
Można go spożywać w formie ugotowanej, bądź surowej. Wspaniale smakuje jako element sałatek, czy zapiekanek. Można go również ugotować, polać sosem i podać, jako samodzielne danie.
Lecz najczęściej zjadany jest w postaci ugotowanej i podsmażonej z bułką tartą na maśle.

Jak ugotować kalafiora?
Do ugotowania kalafiora, potrzebny nam będzie garnek z wodą, do którego należy dodać odrobinę soli i soku z cytryny, aby nasze ugotowane warzywo nie zmieniło kolor na żółty.
Do gotującej się wody wrzucamy kalafior. Można gotować go w całości, lub przed gotowaniem podzielić na różyczki. Jednak ta pierwsza metoda jest lepsza, ponieważ łatwiej nam kontrolować stopień ugotowania kalafiora.
Bardzo ważne jest, żeby warzywo nie doprowadzić do rozgotowania, w przeciwnym wypadku, straci on swoją strukturę i zamiast jędrnych różyczek otrzymamy kalafiorową papkę.
Dlatego czas gotowania kalafiora należy stale kontrolować, poprzez wbicie widelca w roślinę. Jeśli nie napotkamy oporu i widelec gładko wsunie się w warzywo, kalafior jest już gotowy.
Nie należy przekraczać 15 min gotowania, ponieważ może to skutkować rozgotowaniem kalafiora.
Tak przygotowanego kalafiora, od razu można zjeść, lub dodać jako element do innych potraw. Jeśli chcemy ugotować zupę kalafiorową, pamiętajmy, żeby powyższe warzywo wrzucić na końcu gotowania się zupy. Ponieważ kalafior gotuje się szybciej, niż inne warzywa. Uchroni nas to, przed rozgotowaniem i zachowa jego odpowiednią strukturę.

Kalafior, z racji, że należy do roślin kapustnych, posiada właściwości gazotwórcze. Żeby uchronić się przed wzdęciami, do kalafiora można dodać zioła, takie jak: kminek, imbir, koper i majeranek. Sprzyjają one trawieniu, a ludzi o wrażliwym układzie trawiennym, uchronią przed możliwym bólem brzucha.

Polska w swej ofercie posiada wielką gamę dostępnych, lokalnych warzyw. Dlatego w sezonie letnim, kupujmy lokalne warzywa i owoce, które gwarantują nam dobrą jakość i świeżość, bo nie są one transportowane z drugiego końca świata. Wspierajmy polskie rolnictwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here