Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia w formacie JPG?

Format jpg jest najczęściej używanym do zapisu zdjęć robionych zarówno telefonem komórkowym, jak i aparatem cyfrowym. Cechuje go znaczny stopień kompresji, co oznacza stosunkowo niewielką wagę pliku kosztem szczegółowości zdjęcia. Obok gifów oraz plików png to właśnie fotografie w formacie jpg najczęściej znajdują się na stronach internetowych.

Zdarza się jednak, że mimo iż zdjęcie jest w formacie skompresowanym i jego szczegółowość oraz waga nie należą do największych, chcemy zmniejszyć rozmiar fotografii. Dzieje się tak chociażby wtedy, gdy zdjęcie okazuje się zbyt duże aby dodać je na naszą stronę internetową. Zdarza się również, że mamy ograniczone miejsce na dysku i duże zdjęcie zajmuje nam przestrzeń urządzenia, kiedy każdy każdy wolny megabajt jest na wagę złota. Powstaje wtedy pytanie: jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia jpg?

Do pierwszego i najłatwiejszego sposobu na zmniejszenie rozmiaru zdjęcia wystarczy nam program paint, który jest preinstalowany na wszystkich komputerach z systemem operacyjnym windows. Oto instrukcja krok po kroku, jak zmniejszyć wielkość zdjęcia za jego pomocą:
1. Znajdujemy na dysku zdjęcie, które chcemy zmniejszyć.
2. Klikamy na ikonkę zdjęcia prawym klawiszem myszki, wybieramy opcję „otwórz za pomocą…” a następnie z pojawiającej się listy wybieramy program paint.
3. Wybrane zdjęcie zostało już przez nas otwarte w programie. Na górze ekranu po lewej stronie widzimy opcje takie jak „obróć”, „przytnij” i „zmień rozmiar”. Wybieramy tą ostatnią.
4. Możemy zmienić rozmiar według wartości procentowej – warto wybrać tą opcję kiedy chcemy o orientacyjną wartość zmniejszyć zdjęcie. Np. jeśli chcemy zmniejszyć naszą fotografię o połowę, wpisujemy w okienka po 50%. Jeżeli z kolei zależy nam na dokładnej szerokości lub wysokości obrazu, zaznaczamy opcję „zmiana rozmiaru na piksele” i wpisujemy konkretną ilość pikseli w szerokości bądź wysokości zdjęcia. Druga z wartości automatycznie dostosuje się do tej którą zmieniliśmy w taki sposób, aby zachować proporcje fotografii. Potwierdzamy przyciskiem „ok”.
5. Z rozwijanego menu wybieramy opcję „zapisz”, lub jeśli chcemy aby zachować zarówno oryginalne zdjęcie, jak i jego kopię w mniejszym rozmiarze „zapisz jako” i wskazujemy miejsce gdzie plik ma zostać zapisany (np. pulpit, folder pobrane czy dokumenty) oraz format (jpg).
6. Gotowe! Nasze zdjęcie jest już w mniejszym rozmiarze!

Inny sposób, aby zmniejszyć rozmiar zdjęcia jpg to popularne strony internetowe powstałe w tym celu. Świetnie sprawdzą się strony:
https://www.easy-resize.com/pl/
http://www.pomniejszacz.pl/
http://www.zmniejszaniezdjec.pl/
http://zmniejszacz.pl/
Za każdym razem postępujemy zgodnie z instrukcjami, które wyświetlają się na ekranie. Zazwyczaj musimy wybrać zdjęcie z dysku, którego rozmiar chcemy zmienić. Trzeba także zaznaczyć, w jakiej rozdzielczości ma powstać jego kopia. Na sam koniec otrzymujemy możliwość pobrania na nasze urządzenie pomniejszonego zgodnie z naszymi wymaganiami zdjęcia.

Jak widać, zmniejszanie zdjęć w formacie jpg jest dziecinnie prosta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here