O czym warto pamiętać podczas remontu

Remont domu czy mieszkania to duże przedsięwzięcie. Należy się do niego dobrze przygotować i dobrze je zaplanować, by później oszczędzić sobie nerwów.

Planując remont warto stworzyć harmonogram planowanych prac. Nawet jeśli w trakcie ich realizacji nastąpią opóźnienia, będzie można się do niego odnieść, by sprawdzić, jak duże są straty czasowe, a także kogo należy poinformować o takim opóźnieniu. Przecież pewne  prace remontowe trzeba wykonywać w takiej a nie innej kolejności – nie można ułożyć nowej instalacji elektrycznej przed demontażem starej. Najlepiej ułożyć harmonogram w formie tabelki, w której wierszach będą wypisane wszystkie planowane prace, a w kolumnach poszczególne dni lub tygodnie – zależnie od tego, jak duży remont planujemy. W odpowiednich polach możemy również zaznaczyć kto ma wykonać dane prace – czy chcemy wykonać je samodzielnie, czy zatrudniamy do tego ekipę budowlaną, a jeśli tak, to jaką. Taki plan pozwoli nam sprawnie nadzorować pracę, czuwać nad ich przebiegiem i interweniować w razie jakichkolwiek problemów.

Skoro już jesteśmy przy koordynowaniu prac i zatrudnianiu ekip, warto wspomnieć, na co należy zwrócić uwagę zatrudniając pracowników budowlanych. Stereotyp niewykształconego robotnika pijącego podczas pracy to mit, z którym należy się raz na zawsze rozprawić. Fakt, że istnieją tacy “fachowcy” nie znaczy, że na rynku działa wiele profesjonalnych firm, w których pracują ludzie z doświadczeniem – prawdziwi fachowcy znający się na swojej robocie. Nie należy na nich oszczędzać. Godziwa stawka, którą przyjdzie nam zapłacić za usługi dobrej ekipy to cena, której warta jest dobrze wykonana praca, nowoczesny sprzęt i dobrej jakości materiały. Co z tego, że wujek kuzyna może nam ułożyć płytki po kosztach, jeśli zrobi to krzywo, a na dodatek wykorzysta dwa kolory fugi? Zatrudniając profesjonalną ekipę koniecznie spiszmy umowę, w której określimy nie tylko zakres prac, ale również kto dostarcza narzędzia i materiały (zazwyczaj ekipy mają własny sprzęt, jednak materiały takie jak płytki czy farby nierzadko dostarcza zleceniodawca). Do tego ustalmy przewidywany koszt usługi, wysokość zadatku lub zaliczki, a także kary umowne.

Kupując materiały, które będą użyte podczas remontu kieruj się zdrowym rozsądkiem. Jeśli zależy ci na cenie, spróbuj odwiedzić kilka marketów budowlanych i porównać oferty albo kupić materiały w promocji. Jednak jeśli zależy ci na jakości i na tym, by nie musieć robić kolejnego remontu za dwa lata, postaw na jakość. Nie musisz od razu kupować produktów marek prestiżowych, jednak lepiej postawić na znane firmy i producentów, niż żałować. Na przykład jeśli chcesz odnowić podłogę w salonie, lepszą inwestycją będą sprawdzone parkiety z Poznania niż wykładzina z przeceny w lokalnym markecie. Dlaczego? Pomijając fakt, że parkiet jest dużo bardziej elegancki niż wykładzina, warto zauważyć, że parkiet robiony jest na wymiar.Wykładzinę można przyciąć, jednak nierzadko zdarza się, że przez środek pokoju biegnie łączenie dwóch pasm wykładziny, co nigdy nie wygląda dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here