Używanie wielu ekranów

Często używane urządzenie ma zbyt mały, lub zbyt słabej jakości ekran. Jak można poradzić sobie z takim problemem?

Bardzo częstym, szczególnie pośród użytkowników laptopów jest korzystanie z dwóch lub więcej ekranów. Laptop, by spełniały dobrze swoją funkcję, to znaczy były lekkie i łatwe do przenoszenia muszą być niewielkie. Ekran więc, jest na tyle mały, że często uniemożliwia komfortowe korzystanie z niego. Również graficy mogą być zainteresowani podłączeniem kolejnego ekranu, gdyż te, które są montowane w laptopach mogą nie spełniać swojej funkcji.

Dodatkowy monitor rozwiązuje te problemy, i pozwala na wygodne korzystanie z ekranu oraz na łatwe przenoszenie samego komputera, nie jest więc konieczny zakup urządzenia stacjonarnego. Kolejny monitor najlepiej podłączyć do komputera za pomocą kabla HDMI. Niektóre modele umożliwiają orientacje ekranu zarówno poziomą, jak i pionową. To drugie rozwiązanie może być bardzo przydatne chociażby dla programistów czy pisarzy. Jak przekręcić ekran? Po naciśnięciu prawego przycisku myszy na pulpicie komputerów z system Windows, należy z menu wybrać pozycję „rozdzielczość ekranu”. Pozwoli to nie tylko na zmianę orientacji ekranu, ale również wybór wielu innych opcji. Posiadacze słabszych komputerów mogą wybrać niższą niż maksymalna rozdzielczość ekranu. W opcjach można również zdecydować, czy na obu ekranach ma być wyświetlana ta sama treść, czy może kolejny ekran powinien być rozszerzeniem tego głównego. Co więcej, można również wyłączyć ten oryginalny ekran. Podobnie sytuacja wygląda przy większej ilości ekranów. W ten sposób można podłączyć 2 czy na więcej monitorów, ograniczeniem jest jedynie wydajność komputera.

Jakie są wady korzystania z takiego rozwiązania? Z pewnością istotny jest aspekt finansowy. Kolejne monitory, szczególnie dobrej jakości nie są tanie, a co więcej zajmują znaczne ilości miejsca na biurku. Zalety jednak są liczne: możliwe jest robienie kilku rzeczy na jednym komputerze w łatwiejszy sposób, oglądanie treści jest znacznie przyjemniejsze na większym ekranie, a do tego możliwa jest zmiana orientacji ekranu. Niemożliwe jest komfortowe korzystanie z laptopa w orientacji pionowej, a dodatkowy monitor to umożliwia. To, jak przekręcić ekran jest dość proste i każdy użytkownik może sobie z tym poradzić. Z tego rozwiązania mogą korzystać nie tylko programiści: wiele stron internetowych ma układ, w którym wygodniejsze jest z nich korzystanie właśnie w orientacji pionowej.

Podsumowując, dodatkowy monitor, lub dodatkowe monitory są bardzo dobrym rozwiązaniem. Osoby mające na to odpowiednie fundusze i miejsce na biurku z pewnością docenią liczne zalety takie rozwiązania. Profesjonaliści, którzy potrzebują wyświetlać wiele rzeczy jednocześnie, w ten sposób mogą to uzyskać, graficy mogą do swojego laptopa podłączyć lepszy monitor dostosowany do ich pracy, ale nawet zwykły użytkownik może czerpać z tego korzyści na przykład jednocześnie oglądając film i przeglądając internet. Zamiast dodatkowego monitora można również oczywiście używać telewizora z odpowiednim portem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here