Jak zrobić animacje?

Często pojawia nam się kilka pomysłów jak zrobić animacje, ale niestety nie znamy podstaw, nie wiemy od czego zacząć, czego użyć, a przede wszystkim co nam będzie do tego potrzebne i z jakiego oprogramowania czy aplikacji najlepiej skorzystać, aby wszystko wyglądało profesjonalnie. Osoby, które zajmują się już tym długo, mają większe doświadczenie, to najczęściej tylko wyobrażają sobie efekt końcowy wymarzonego filmu, bo wiedzą od czego zacząć i z czego korzystać aby uzyskać wymarzony efekt czyli animację.
W tym artykule przedstawię Państwu sposobów na stworzenie własnej animacji, opiszę darmowy program, który nam w tym pomoże aby stworzyć podstawową animacje krok po kroku. W tym artykule skupimy się wyłącznie na podstawach tworzenia animacji.
Oczywiście jak wszystko, ma swoje wady i zalety. Sposób, który Państwu przedstawię myślę, że zachęci Was do dalszej pracy i pomysłów. Program, który przedstawię można bez problemu pobrać za darmo z internetu wpisując np. w wyszukiwarce Google nazwę ,,Virtual Dub, Irfran View”.

Co będzie nam potrzebne?

– nasz pomysł
– program ,,Virtual Dub, Irfran View”
– najważniejszy sprzęt taki jak: fotograficzny aparat cyfrowy, miejsce, w którym chcemy nagrać animację, statyw oraz komputer lub laptop i przede wszystkim duża cierpliwość!
– warto również znaleźć sobie jakąś wygodną przestrzeń w miejscu, w którym będziemy wykonywać zdjęcia.

A więc do dzieła!

1. Konfigurujemy aparat:

– zazwyczaj każdy aparat cyfrowy daje wybór jakiej chcemy wybrać jakości zdjęcie. Duża wartość pozwoli nam na swobodne obrabianie zdjęć bez utraty jakości, jednak proces będzie nieco wolniejszy. Z kolei mała wartość spowoduje, że obraz końcowy będzie za mały i również mało ostry przy powiększeniu.

2. Fotografia wybranego przez nas obiektu:

Jeśli chcemy uzyskać super efekt, płynność ruchu, to różnica pomiędzy kolejnymi klatkami powinna być nie za duża.

3. Zdjęcia, które zostały zrobione kopiujemy na dysk komputera i oczywiście sprawdzamy kontrast, jasność itp. aby zdjęcia były lepiej widoczne i przejrzyste.
Gdy zdjęcie nam nie pasuje lub się nie podoba, jest za ciemne, wielkość jest zbyt mała czy za duża, lub chcielibyśmy je przekształcić na inne kolory, to pomoże nam właśnie do tego program ,,Irfran View”. Dzięki niemu z łatwością poddamy kilkaset zdjęć do obróbki.

Program ,,Irfran View” i obrabianie zdjęć:
– po odtworzeniu programu na początek klikamy w zakładkę FILE i przechodzimy do zakładki BATCH CONVERSION/ RENAME
– otwieramy folder z naszymi zrobionymi zdjęciami. Zaznaczmy pierwsze zdjęcia i klikamy w przycisk ADD ALL.
– gdy dodaliśmy zdjęcia wybieramy miejsce oraz folder, w którym zapiszemy nasze przerobione zdjęcia.
– w zakładce OPTIONS i ADVENCED dokonujemy zmiany, które chcemy aby zostały naniesione na zdjęcia:

OPTIONS – zmiana jakości
ADVENCED – obrócenie oraz zmiana koloru

4. Wprowadziliśmy już zmiany, a więc klikamy na przycisk START BATCH.
Jeśli wszystko nam przebiegło bez problemowo, to program poinformuje nas o braku wystąpienia błędów. Na końcu zamykamy program.

5. Zdjęcia należy teraz wprawić w ruch oraz ze sobą połączyć.
Otwieramy zatem program Virtual Dub i następnie:
– otwieramy zakładkę FILE i dalej przechodzimy do opcji OPEN VIDEO FILE.
– szukamy folderu ze zdjęciami oraz zaznaczamy pierwsze zdjęcie i klikamy otwórz – zdjęcia muszą być po kolei ponumerowane.
– otwieramy zakładkę VIDEO i przechodzimy do COMPRESSION.
– klikamy w opcję XVID MPEG-4 CODEC i ok.
– tutaj rozwijamy zakładkę aby ustawić częstotliwość w jakiej mają być zdjęcia czyli otwieramy VIDEO i przechodzimy do opcji FRAME RATE. Ustawiamy i wybieramy wartość jaką chcemy uzyskać
– zapisujemy animację. Otwieramy zakładkę FILE i przechodzimy do zakładki SAVE AS AVI. Wybieramy miejsce do zapisania i klikamy ,,zapisz”.
Gdy zdjęcia zostaną przetworzone, to zamykamy nasz program i możemy oglądać własną animację 🙂 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here