W jaki sposób Instagram nas uzależnia

Instagram to wspaniałe narzędzie, z którego masa z nas korzysta, aby się uczyć albo rozwijać. Są jednak i takie osoby, które od tego portalu są już uzależnione. Sięgają po niego, gdy tylko mają taką możliwość, spędzają na nim masę czasu i nie są w stanie wytrzymać dnia bez zaktualizowania swojej wiedzy. Instagram sam zachęca nas do takich zachowań, cały czas podsuwając nam pod nos nowe i niezwykle skuteczne mechanizmy.

Nieskończony system przewijania

Instagram wie, że jeśli ktoś sięga po niego w przerwie na lunch, gdy tylko ją skończy, nie ma więcej pretekstów, żeby spędzać z nim czas. Dlatego robi wszystko, żeby użytkownikowi nie skończyły się bodźce.

Dzięki nieskończonemu systemowi przewijania każdy, kto zacznie coś przeglądać, będzie w stanie zobaczyć nieskończenie wiele zdjęć. W ten sposób ścieżka nigdy się nie kończy, nie mamy więc szansy na oderwanie się z racjonalnego powodu i powrotu do naszych zajęć. Im więcej propozycji podaje nam Instagram, tym więcej chcemy poznać. A to pochłania nasz czas i powoli uzależnia od portalu – mówi redaktor polskielajki.pl.

Ciągłe powiadomienia o każdej aktywności

Instagram dba o to, żebyś miał pretekst do powrotu do niego. Co jakiś czas przesyła do Ciebie powiadomienia o nowych relacjach u twórców, których najczęściej przeglądasz, zachęca do odwiedzenia tych, którzy od dawna byli nieaktywni lub informuje Cię o nowych followersach czy polubieniach.

To nie tylko sprytny sposób na przyciągnięcie ruchu do twórców, których Instagram chce promować, to też ciągłe zachęcanie Ciebie. Wielu z nas klika w powiadomienia, gdy tylko ma trochę czasu, a to uczy nas, że warto je sprawdzać. A każde otwarcie Instagrama przywiązuje nas do niego mocniej. Klikanie w powiadomienia staje się naszą codziennością i nałogiem.

Proponowanie nam wielkiego sukcesu

O ile większość z nas w ogóle nie skupia się na rozwijaniu swojej kariery na Instagramie, to wcale nie oznacza to, że nie chcemy mieć życia jak z bajki. Przeglądamy profile osób, którym się udało i marzymy o podobnym scenariuszu. Instagram daje nam dostęp do wizji jak ze snów i silnie działa na naszą wyobraźnię. Angażujemy się w życiu twórcy lub twórczyni, którzy fascynują nas najbardziej i nie wyobrażamy sobie dnia bez sprawdzenia, co wydarzyło się u nich dzisiaj. Przez to uzależniamy się od życia danej osoby, ale także do portalu, który umożliwia nam śledzenie tego, czyli od Instagrama i możliwości, jakie nam daje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here