Jak rozpoznać dobrą klinikę – garść porad

0
738

Chyba dla nikogo z nas wybór odpowiedniej przychodni nie jest zadaniem błahym. Mamy przecież świadomość, że decydując się na współpracę, w gruncie rzeczy uzależniamy nasze zdrowie od podejścia i profesjonalizmu zatrudnionego personelu medycznego. Jeśli wybierzesz dobrze, to możesz liczyć na szybką i przyjemną obsługę, ale nie brakuje pacjentów, którzy trafili źle i są niezadowoleni z dokonanych wyborów. Na co więc zwracać uwagę, wybierając przychodnię? Poniżej znajdziesz garść ważnych porad.

Zasięgnij języka!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozważanej kliniki, to najlepiej będzie, jeśli dowiesz się co na jej temat mają do powiedzenia sami pacjenci, którzy mieli okazję skorzystać z jej usług. Dzisiaj jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek – nie musisz nawet wychodzić z domu, by z nimi rozmawiać, wystarczy, że zapoznasz się z internetowymi opiniami. Oczywiście nie wszystkie muszą być wiarogodne (szczególnie w odniesieniu do przychodni, które mają niewiele ocen i np. wszystkie wyjątkowo pozytywne), ale daje Ci to pewien wgląd w jakość świadczonych usług, podejścia do klienta czy profesjonalizmu. W ramach researchu warto również poczytać nieco o historii kliniki – jak długo działa na rynku medycznym, jak wygląda jej rozwój, jakie cele jej przyświecają i czy może pochwalić się stałą rozbudową oferty i współpracą z kolejnymi lekarzami, czy raczej stopniowo redukuje swoją działalność.

Dowiedz się więcej o lekarzach

To, co najważniejsze w każdej klinice, niezależnie od jej rozmiaru i profilu działania, to zatrudniony w niej personel, a zwłaszcza lekarze. Jeśli więc zamierzasz związać się z konkretną kliniką, to przyjrzyj się, kto dokładnie się Tobą zajmie – a szczególnie, jeśli masz już jakiś problem zdrowotny i wiesz jakiej specjalizacji będziesz poszukiwać. Dentysta, kardiolog, ortopeda, internista – przyjrzyj się doświadczeniu każdego z nich, opiniom na ich temat i dokładnej specjalizacji. Pamiętaj, że to właśnie oni, a nie nowoczesny budynek czy miła recepcjonistka będą odpowiadali za Twoje leczenie.

Dostępność

Może wydawać się, że znalazłeś miejsce idealnie odpowiadające Twoim potrzebom – klinika ma dobre opinie, jest nowoczesna, zatrudnia doświadczonych lekarzy różnych specjalizacji, o których mogłeś przeczytać wiele dobrego. Jaka jednak będzie korzyść z postawienia na tę przychodnię, jeśli okaże się, że na wizytę u specjalisty będziesz czekać w praktyce tyle samo, ile przy leczeniu „na NFZ”? Dlatego warto przyjrzeć się również temu zagadnieniu – najlepiej wprost zapytać w recepcji jak długo się czeka na wizyty u internisty, lekarzy wybranych specjalizacji czy zabiegi rehabilitacyjne. Uzyskana odpowiedź powie Ci sporo, nie tylko na temat ilości pacjentów przypadających na poszczególnych lekarzy, ale również o organizacji i działalności samej kliniki. Już wkrótce może to mieć wyraźny wpływ na Twoje zdrowie i życie.

Nie bój się zmian!

Jeśli nie jesteś zadowolony z dotychczasowej kliniki i czujesz, że mógłbyś trzymać wyższej jakości usługi za tę samą cenę, to nie bój się zmian. Zdrowie jest zbyt cenne, aby płacić za usługi, na które musisz długo czekać albo na usługi, z których nie jesteś zadowolony. Dobra lecznica Ursus powinna na każdym kroku dawać Ci odczuć, że masz do czynienia z profesjonalistami, którzy wiedzą jak zadbać o Twoje zdrowie. Dopóki więc nie trafisz do takiego miejsca, to nie poddawaj się i kontynuuj poszukiwania. Wymaga to niemałego wysiłku i być może kilku zmian, ale rezultat, jakim jest dobrej klasy opieka medyczna, z pewnością jest tego wart.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here