Białko

Białko jest istotnym składnikiem odżywczym dla wszystkich osób, nie tylko sportowców i kulturystów. Nie oznacza to, że musisz codziennie pić koktajle proteinowe. Większość ludzi może uzyskać potrzebne im białko ze zdrowej i zbilansowanej diety. Oto dlaczego białko jest tak ważne, ile go potrzebujesz każdego dnia i kilka wspaniałych pokarmów bogatych w białko.

Białko – co to jest?

Białko jest jednym z trzech podstawowych makroelementów (pozostałe to węglowodany i tłuszcze). Makroelementy to związki chemiczne, których ludzie spożywają najwięcej. Białka składają się z aminokwasów, które organizm rozkłada na źródła energii.

Nasze ciała mogą wyprodukować większość aminokwasów, których potrzebujemy do zachowania zdrowia, ale dziewięć z nich (aminokwasy egzogenne) musimy dostarczać sobie poprzez dietę.

Dlaczego białko jest istotne dla organizmu?

Ludzie nie mogą przetrwać bez wystarczającej ilości wszystkich dziewięciu niezbędnych aminokwasów. Białko jest niezbędne do budowy kości i tkanek ciała, takich jak mięśnie, kości i zęby. Co więcej, uczestniczy praktycznie w każdym procesie komórkowym. Odgrywa rolę w reakcjach metabolicznych i odpowiedzi immunologicznej. Białko zapewnia źródło energii, pomaga w naprawie komórek, tworzy komórki krwi i nie tylko.

Białko – ile go potrzebujesz?

Organizm nie magazynuje białek w taki sam sposób, w jaki przechowuje węglowodany i tłuszcze. Oznacza to, że musisz codziennie spożywać białko. Istnieją jednak różne opinie na temat tego, ile białka potrzebujesz każdego dnia. Wynika to częściowo z liczby czynników, które wpływają na zapotrzebowanie organizmu.

Ilość energii zużywanej przez organizm, płeć, wiek, masa ciała, poziom aktywności w ciągu dnia, stan zdrowia i wiele innych czynników mają wpływ na ilość potrzebnego białka. To sprawia, że ​​trudno jest ustalić dokładną ilość tego makroelementu, jaką ktoś powinien spożywać na co dzień. Możesz obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie na białko, korzystając z internetowych kalkulatorów czy aplikacji na telefon.

Najlepsze źródła białka

Wiele osób szuka suplementów, aby zwiększyć ilość spożywanego białka, ale większość ludzi może otrzymywać białko, którego potrzebują każdego dnia, z pożywienia. Pokarmy, które spożywasz, dostarczają również innych niezbędnych składników odżywczych. Takie produkty z białkiem https://dietly.pl/blog/bialko-najbogatsze-zrodla  powinny stanowić istotną część diety każdego człowieka.

Zarówno rośliny, jak i zwierzęta są dobrym źródłem białka. Należy jednak pamiętać, że chociaż wiele roślin dostarcza białka, większość z nich nie dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów. Przykładowo mięso, drób, ryby, jaja, mleko, ser, jogurt, komosa ryżowa i soja są źródłem pełnego białka – co oznacza, że ​​dostarczają wszystkich dziewięciu niezbędnych aminokwasów.

Wiele różnych produktów spożywczych pochodzących z roślin – w tym owoce, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy, produkty pełnoziarniste, zboża – dostarcza białka. Ponieważ jednak białka roślinne nie są kompletnymi białkami, ważne jest, aby wiedzieć, jakie aminokwasy dostarcza ta żywność, zwłaszcza jeśli nie jesz mięsa ani nabiału. Musisz zadbać o to, aby jeść różnorodne białka roślinne, aby zapewnić sobie wszystkie niezbędne substancje odżywcze.

Konieczne jest spożywanie różnorodnych pokarmów, nawet jeśli jesz pokarmy dostarczające pełnowartościowego białka. Chociaż białko jest ważnym składnikiem odżywczym, istnieje wiele innych substancji, które są równie ważne dla utrzymania dobrego zdrowia. Zdrowa dieta ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia, podobnie jak regularna komunikacja z lekarzem pierwszego kontaktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here