Gdzie wykonać badanie USG w Warszawie

0
914

Rozwój medycyny oraz technologii sprawia, że dostępnych jest coraz więcej bezpiecznych, skutecznych oraz nieinwazyjnych metod diagnostycznych, dzięki którym można kontrolować stan zdrowia pacjenta oraz stwierdzać potencjalne nieprawidłowości. Jednym z powszechnie stosowanych badań jest USG, czyli ultrasonografia, która wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Chętnie korzystają z niej lekarze w wielu różnych specjalizacji. Na czym tak naprawdę polega charakterystyka tego badania oraz w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać?

Charakterystyka badania USG – co powinieneś wiedzieć?

Ultrasonografia to badanie cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem. Wykorzystuje ono zjawisko odbijania fal ultradźwiękowych, co pozwala na ocenę różnych narządów wewnętrznych – w tym ich wielkości, kształtu oraz struktury. Za jego pomocą można zbadać nie tylko organy, ale także zmiany chorobowe, guzy oraz nowotwory. Urządzenie używane w trakcie badania składa się z odbiornika fal ultradźwiękowych oraz emitera, którego zadaniem jest wysyłanie fal o odpowiedniej częstotliwości. Emitowane fale kierowane są w stronę miejsca poddawanego badaniu, ulegają odbiciu, a następnie wracają do odbiornika. Następnie zostają przetworzone w impulsy elektryczne, do czego wykorzystywane są przetworniki piezoelektryczne. Wykorzystywane podczas badania fale dźwiękowe nie są słyszalne dla człowieka, nie uszkadzają komórek, a ich wnikanie jest bezbolesne. Dzięki temu, że poszczególne narządy w inny sposób je odbijają, możliwe jest rozpoznanie nieprawidłowości.

Jak wygląda badanie USG?

Badanie USG Warszawa jest proste i całkowicie bezpieczne. Rozpoczyna się od odsłonięcia fragmentu ciała pacjenta, które będzie poddawane analizie. Następnie lekarz przykłada do skóry głowicę narządu, która wcześniej została posmarowana żelem. Pełni on dwie funkcje – ułatwia poruszanie się głowicy oraz zmniejsza ryzyko powstawania ewentualnych zakłóceń na obrazie. W trakcie badania, lekarz delikatnie przesuwa urządzenie po skórze, otrzymując pełny obraz badanych tkanek na znajdującym się obok ekranie. Dzięki temu, że obraz pojawia się w czasie rzeczywistym, lekarz może wykonywać określony ruchy lub powodować delikatny nacisk na określone partie ciała, aby otrzymasz bardziej szczegółowy wynik. Badanie zazwyczaj trwa kilkadziesiąt minut – maksymalnie jest to pół godziny. Często jednak okazuje się wystarczające zaledwie kilka minut, podczas których specjalista wykonuje zdjęcia ekranu, aby potem wręczyć je pacjentowi. Na samym końcu usuwa się ze skóry nadmiar żelu. Pacjent od razu po zakończonym badaniu otrzymuje wynik.

Kiedy się stosuje badanie USG?

W jakich sytuacjach warto wykonać USG? To badanie jest skuteczne w wykrywaniu złogów w nerkach lub moczowodów. Pozwala na ocenę mięśni, więzadeł oraz stawów. Umożliwia szybką ocenę jamy brzusznej pod kątem obecności płynów – co ma miejsce na przykład po wypadku lub urazie. Stosuje się je w ginekologii oraz urologii w diagnozie schorzeń piersi, prostaty czy układu moczowego. Jest niezbędne, aby zbadać stan tarczycy. USG to także najpopularniejsze badanie wykonywane u kobiet w ciąży, ponieważ jest w pełni bezpieczne i umożliwia precyzyjną ocenę rozwoju płodu już od najwcześniejszych etapów życia płodowego. Zazwyczaj panie w ciąży wykonują je kilkakrotnie w I, II oraz III trymestrze. Dostępne są różne wersje ultrasonografii – flebolodzy wykorzystują USG Dopplera, które pozwala dodatkowo na ocenę przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Natomiast w ginekologii stosuje się USG dopochwowe, dzięki któremu możliwa jest ocena narządów miednicy mniejszej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here