Jak wygląda badanie dna oka

Kiedy idziemy do lekarza okulisty, to może zostać nam zlecone badanie dna oka, inaczej zwane oftalmoskopią. Jednak, z czym jest ono związane i jak często powinno być wykonywane?

Badanie dna oka nie jest niebezpieczne i polega na ocenie poszczególnych części oka, takich jak naczyniówka, siatkówka, plamka żółta czy tarcza nerwu wzrokowego. Wymienione fragmenty pełnią istotne funkcję w oku, a ich niepełnosprawność mogłaby spowodować wystąpienie przeróżnych chorób takich jak: choroby naczyniowe, neurologiczne czy choroby oczu. Z tego powodu opisywane badanie jest tak ważne. Zależnie od poszczególnych czynników badanie powinno być w różnym odstępie czasu. Im pacjent będzie starszy, tym częściej powinien wykonywać badanie dna oka, ponieważ ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób będzie wzrastać wraz z wiekiem. Kobiety w ciąży także powinny wykonać to badanie, ponieważ może ono wykryć schorzenia, które mogą wystąpić podczas ciąży i narazić na niebezpieczeństwo oczy ciężarnej.

Na czym polega badanie dna oka?

Dla niektórych może brzmieć strasznie, ale nie jest tak w rzeczywistości. Przed badaniem oczy są zakrapiane odpowiednim preparatem, który zawiera atropinę. Powoduje ona krótkotrwałe rozszerzenie źrenic, które normalnie by się zwęziły podczas badania. Taka sytuacja mogłaby spowodować utrudnienie dla lekarza, który przeprowadza badanie oraz wywołałaby nieodpowiedni wynik. Po zakropieniu oczu, przeprowadzana jest jedna z trzech metod badawczych. Wyróżniamy oftalmoskopię bezpośrednią, pośrednią i funduskamer Non-Mydriatic. Pierwsza metoda opiera się na użyciu oftalmoskopu (wziernika ocznego), który umożliwia szczegółowo zbadać wymienione wcześniej części oka. Druga metoda wymaga użycia lampy szczelinowej, która umożliwia przestrzenne obejrzenie oka. Przy tej metodzie musi zostać użyte znieczulenie. Ostatnia metoda korzysta z funduskamery, która wykonuje zdjęcie dna oka, na którego podstawie lekarz może ocenić dno oka. Jednak ten sposób przeprowadzania badania jest zarezerwowany dla osób, które mają odpowiedni rozmiar źrenicy.

Po przeprowadzonym badaniu wzrok jest krótkotrwale pogorszony. Z tego powodu warto jest wziąć ze sobą osobę towarzyszącą, która odwiezie nas do domu, ponieważ po przeprowadzonym badaniu nie można prowadzić samochodu przez kilka godzin. Zaleca się także noszenie okularów przeciwsłonecznych po wykonanym badaniu, ponieważ oczy przez określony czas będą bardzo wrażliwe na światło.

Jeśli pragniesz znaleźć więcej informacji na temat badania dna oka, odwiedź stronę Aestetic Clinic (wrosinski.pl/zabiegi/badanie-dna-oka/), gdzie można dowiedzieć się jeszcze więcej o opisywanym badaniu, a co więcej umówić się na wizytę u okulisty. Warto to zrobić, ponieważ możemy wtedy się uchronić od chorób, które zaburzyłyby działanie naszego narządu wzroku lub wywołałyby u nas niepożądane dolegliwości. Badanie dna oka z pewnością możemy dodać do listy badań, na które się zapisujemy profilaktycznie, by zapewnić sobie możliwość szybkiego wyleczenia z wykrytych u nas przypadłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here