deszcz

Zbiorniki betonowe na wodę są wykorzystywane na różnych typach działek oraz w różnym celu. Znaleźć je można zarówno na działkach turystycznych lub użytkowanych sezonowo, jak i przy domach jednorodzinnych. Są stawiane w celu przechowywania wody deszczowej, którą następnie wykorzystuje się m.in. w ogrodzie. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zbiornika na wodę i szukasz pomocy w tej sprawie – jesteś w dobrym miejscu. Poniżej udzielamy kilku porad skierowanych do osób zielonych w temacie, które pragną zakupić zbiornik betonowy.

Woda w ogrodzie – czyli w zbiorniku betonowym

Zacznijmy od tego, że zbiornik betonowy na deszczówkę to stosunkowo poważna inwestycja. Powinna zostać precyzyjnie zaplanowana, a ostateczną decyzję warto podjąć dopiero po rozważeniu wielu opcji. Kluczową i podstawową sprawą jest oczywiście poziom opadów atmosferycznych, z którego to źródła woda będzie pobierana. W skali całego kraju, suma opadów rocznych wynosi ok. 600 mm, choć w wielu regionach może być zdecydowanie wyższa lub niższa.

Zbiorniki betonowe podziemne należy instalować w niedużej odległości od ściany domu, a dokładnie – od krawędzi dachu. Chodzi oczywiście o sprawy czysto praktyczne – czyli o możliwość zebrania jak największej ilości wody. W czasie opadów atmosferycznych woda spływająca z dachu (za pośrednictwem rynny lub bezpośrednio po jego powierzchni) powinna trafiać właśnie do zbiornika, gdzie będzie bezpiecznie przechowywana. Warto przy tym pamiętać, że im większy rozmiar dachu – tym więcej deszczówki będzie trafiać do zbiornika.

Zbiornik szczelny i wytrzymały – czyli jaki?

Wybierając zbiornik betonowy, warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata, która powinna przez cały ten okres bezproblemowo funkcjonować. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka aspektów praktycznych w czasie przeglądania dostępnych ofert. Kluczową sprawą jest wytrzymałość betonu użytego w produkcji danego zbiornika. Powinien być to beton odporny na pęknięcia oraz ubytki, a także silne oddziaływania fizyczne. Szczelność zbiornika jest niezwykle ważna, zarówno z uwagi na jakość przechowywanej wody, jak i jej ilość.

Warto wybierać zbiorniki wykonane z betonu wzbogaconego o składniki „uszlachetniające”, które zwiększą jego szczelność oraz wytrzymałość. Chodzi przede wszystkim o obecność dodatkowych kruszyw, które zwiększają wytrzymałość całej mieszanki materiałowej. Ważna jest także odpowiednia klasa wytrzymałościowa oraz jej dostosowanie do typu przechowywanej wody.

Również sam rozmiar ma duże znaczenie. Zbiornik betonowy na deszczówkę może mieć pojemność od 4 do kilkunastu (a niekiedy nawet więcej) metrów sześciennych. Oczywiście, po zbiorniki większe warto sięgać w przypadku gospodarstw domowych zamieszkanych przez przynajmniej 4 osoby, lub w których wykorzystuje się duże ilości wody np. w pracach ogrodowych. Największe rozmiar są dedykowane dla gospodarstw o charakterze rolniczym.

Należy też pamiętać o pokrywie zbiornika. Oprócz rozwiązań konwencjonalnych stosuje się także pokrywy żeliwne, o uniwersalnych kształtach i rozmiarach. Pokrywa ma zabezpieczać nie tylko sam zbiornik podziemny, ale również osoby przemieszczające się po jego powierzchni. Mówiąc wprost, ma gwarantować, że woda pozostanie bez wpływu czynników zewnętrznych, a jednocześnie konstrukcja zbiornika nie będzie ulegać degradacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here