Jak napisać kondolencje?

Żyjemy na tym świecie i umieramy. Przeżywamy śmierć bliskich ze smutkiem, między innymi dlatego, że podczas pogrzebu czujemy nieuchronność końca życia. W przypadku śmierci osoby z kręgu osób nam bliskich przyjęło się, że składamy im kondolencje, czyli wyrazy najwyższego współczucia.

Kondolencje możemy złożyć po otrzymaniu wiadomości o śmierci osoby znajomej, jak również – o ile członkowie rodziny sobie tego życzą- po pogrzebie. Zdarza się również, że nie możemy uczestniczyć w pogrzebie, wówczas w dobrym tonie jest złożyć takie kondolencje pisemnie.

Jak napisać kondolencje? Charakter takiej wiadomości powinien być formalny, oczywiście z wyjątkiem okoliczności związanych ze śmiercią członka rodziny, wówczas to możemy sobie pozwolić bezpośrednie skierowanie się do osoby przezywającej żałobę. Formułę otwierającą kondolencji możemy sformułować następująco: „Chcielibyśmy przekazać Pani/Panu najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci …”, w przypadku śmierci członka rodziny „Przyjmij drogi/droga … moje najdroższe wyrazy współczucia”. Następnie nawiązujemy do okoliczności związanych z dowiedzeniem się o śmierci tej osoby, np.”Wieści o śmierci Pana Krzysztofa przyjęliśmy z ogromnym smutkiem”. Jeżeli znaliśmy zmarłą osobę, dobrze jest napisać o jakimś miłym wspomnieniu związanym z tą osobą, podkreślić jej zalety. Takie wspomnienia będą bliskie dla żałobnika i pozwoli jej przetrwać ciężkie chwile. Wspomnienie takie możemy opisać następująco „Pamiętamy Pana Krzysztofa z pracy, był ciepłą, życzliwą osobą i zawsze gotową do pomocy innym”. Jeżeli zmarł nam wujek, możemy w kondolencjach nawiązać do osobistego wspomnienia z nim związanego „Wujek Andrzej zawsze bawił się z nami, gdy byłyśmy małe, huśtał nas na bujaczkach na placu zabaw, brał nas na kajaki…”. Dobrze jest podkreślać bliskość z żałobnikiem, gdyż to czyni kondolencje jeszcze bardziej kojącymi. Na koniec składamy żałobnikowi życzenia siły i zdrowia w trudnych dla niego chwilach a także zapewniamy gotowość do pomocy.

Gotowe kondolencje mogą wyglądać tak:
„Chcielibyśmy przekazać Pani najszczersze wyrazy współczucia. Wieści o śmierci Pana Krzysztofa przyjęliśmy z ogromnym smutkiem. Pana Krzysztofa pamiętamy z pracy, był on był ciepłą, życzliwą osobą i zawsze gotową do pomocy innym. Życzymy Pani dużo siły oraz zdrowia w tych trudnych dla Pani chwilach. Nie jest pani sama, jesteśmy z Panią myślą. Gdyby czegoś Pani potrzebowała, może Pani liczyć na naszą pomoc”

Powyższe słowa zawierają słowa otuchy i solidarności z żałobnikiem. Pisane są w charakterze formalnym, nie wchodzą w zbytnią poufałość. Jeżeli jednak umrze nam ktoś bliski np.wujek, wybierzemy styl nieformalny. Przykładowo:

„Kochana Krysiu, pragnę wyrazić najszczersze wyrazy współczucia z powodu śmierci twojego taty, mojego wujka Andrzeja. Pamiętam, jak zabierał nas na kajaki i puszczał z nami latawce. Łączę się z tobą w bólu, jeżeli byś czegoś potrzebowała, służę pomocą.”

Następnie należy się podpisać.Kondolencje możemy wysłać mailem, smsem lub listownie,

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here