Nie wszyscy wiedzą, że każdy pojazd posiada własny numer identyfikacyjny, który można porównać do numeru PESEL przynależnego każdemu obywatelowi Polski. Jest to VIN, czyli Vehicle Identification Number. Posiada go każdy zarejestrowany pojazd niezależnie od tego typu. VINem oznaczone są zarówno samochody osobowe, jak również autobusy, busy, ciężarówki, przyczepy, a także jednoślady takiej jak motocykle i motorowery. Każdy z pojazdów posiada unikalny numer, co pozwala go identyfikować. Niekiedy nosi on nazwę numeru nadwozia.
Numer VIN składa się z siedemnastu cyfr, które to, podobnie jak cyfry w numerze PESEL, posiadają swoje określone znaczenie. Trzy pierwsze znaki powiedzą nam, kto wyprodukował dany pojazd i w jakim kraju to zrobił. Auta wyprodukowane w Afryce mają oznaczenia pierwszego znaku od A do H, J do R oznacza Azję (gdzie J to Japonia, KL-KR Korea Południowa, a L Chiny), S-Z Europę (Niemcy oznaczono jako SN-ST, W, Polskę SU-SZ etc.). Cyframi od 1 do 5 oznacza się Amerykę Północną (1,4,5 – USA, 2 Kanada, 3 Meksyk), cyfry od 6 do 7 oznaczają kraje Oceanii, a od 8 do 0 kraje Ameryki Południowej.
Kolejne dwa symbole to oznaczenie producenta (WBA – BMW, WP0 – Porsche). Kolejne sześć znaków to oznaczenia typu. Informują one o typu nadwozia, braku lub nie poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, liczbie drzwi i serii. Ostatni, szósty znak to symbol kontrolny. Pozostałe osiem znaków to unikatowa dla samochodu lub jednośladu wartość, z zakodowanymi informacjami na temat silnika, rodzaju napędu i wyposażenia, a także roku produkcji i oznaczenia fabryki.
Numer VIN znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym auta, w polu „E”. Dodatkowo numer tam wpisany nie może różnić się od numeru wpisanego na tabliczce w aucie. Numer ten możemy znaleźć również na szybie z przodu pojazdu, jak również na elementach podwozia w zależności od producenta. Jak sprawdzić VIN samochodu? Numer VIN można sprawdzić w Internecie, na przykład na stronie https://www.autodna.pl/numer-vin. Wystarczy wpisać numer, a strona odkoduje nam zakodowane w serii liter i cyfr dane. Strona taka nazywa się dekoderem.
Warto sprawdzić go przy zakupie używanego auta, gdyż zawiera on niezwykle potrzebne informacje dotyczące samochodu, który chcemy zakupić. Numer VIN możemy sprawdzić również na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli na CEPiK, ale potrzebujemy do tego nie tylko samego numeru VIN, ale również daty pierwszej rejestracji i numeru rejestracyjnego. Informacje z takich dekoderów znajdziemy zarówno online jak i w formie pliku pdf do pobrania.
VIN znajdziemy też w książce serwisowej, niedaleko silnika, dokładniejsze umiejscowienie numeru na stałych elementach auta zależy od jego producenta. Obecny standard VIN obowiązuje od 1981 roku, więc pojazdy wyprodukowane przed tym czasem mogą posiadać różniący się od obowiązującej normy numer VIN, gdyż wówczas każdy producent stosował inny format. w numerze VIN nie znajdziemy liter I, O oraz Q. Należy pamiętać, że numery umieszczone w różnych miejscach auta oraz w dowodzie powinny być identyczne.