ogier skokowy

Jakie cechy charakterystyczne powinien posiadać ogier, który będzie starował w zawodach skoków przez przeszkody, a jakie reproduktor skokowy? I na czym polega różnica? Przedstawiamy najważniejsze informacje dla początkujących hodowców, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze ogiera skokowego.

Ogier skokowy a reproduktor skokowy – jakie różnice?

Jak wygląda i czym charakteryzuje się ogier skokowy pokazuje na zdjęciach i opisuje cichonstallions.pl, stacja ogierów, która zajmuje się sprzedażą świeżego i mrożonego nasienia tych zwierząt. A jaka jest różnica między ogierem a reproduktorem skokowym? Polega ona głównie na celu, w jakim zamierzasz kupić lub „wynająć” takiego konia. Ogier skokowy reproduktor to po prostu dorosły, zdolny do rozrodu samiec, posiadający spore predyspozycje do brania udziału w konkurencji skoków przez przeszkody, mający na koncie wiele prestiżowych nagród. Taki reproduktor skokowy to szansa na kontrolowany rozród koni i późniejsze wychowanie własnych źrebiąt – przyszłych czempionów. Inseminacja jest również dużo bezpieczniejsza niż naturalne krycie koni. A czym powinien charakteryzować się ogier skokowy? Jak wybrać odpowiedniego reproduktora skokowego?

Jakie cechy musi posiadać ogier skokowy?

Ogiery skokowe, jak sugeruje nazwa, wykorzystywane są głównie w zawodach skoków przez przeszkody, dlatego powinny posiadać silną budowę i dobrze umięśniony grzbiet oraz długą szyję. Bardzo ważny jest również charakter ogierów skokowych. Podczas zawodów ocenia się nie tylko umiejętności, ale również dokładność i wytrenowanie zwierzęcia, dlatego koń skokowy musi być inteligentny. Dobrze też, jeśli wyróżnia się zrównoważanym temperamentem. A na co zwrócić uwagę, wybierając ogiera reproduktora skokowego? O czym muszą pamiętać hodowcy?

Charakterystyka reproduktora skokowego

Przede wszystkim, jeśli myślisz o inseminacji swojej klaczy, wybierz nasienie ogiera ze sprawdzonej i znanej stacji. Sprawdź również, czy wybrany reproduktor skokowy posiada licencję Polskiego Związku Hodowców Koni (PZHK). Następnie możesz skupić się na jego charakterystyce – zwróć uwagę na budowę ogiera, rasę, możliwości skokowe (również jego przodków), a także osiągnięcia. To wszystko będzie niezwykle istotne, jeśli chcesz w przyszłości wychować młodego czempiona.

Ogier skokowy na sprzedaż czy nasienie ogiera?

Jeśli zajmujesz się hodowlą ogierów, zapewne zastanawiasz się, na którą z powyższych opcji najlepiej się zdecydować? Czy kupić ogiera skokowego do naturalnego krycia czy zdecydować się na zakup nasienia reproduktora skokowego? My zdecydowanie polecamy tę drugą opcję, szczególnie jeśli zależy ci na uzyskaniu większej liczby potomstwa. To również dużo bezpieczniejsza opcja, inseminacja klaczy pozwala uniknąć chorób przenoszonych drogą płciową oraz zranień powstałych w wyniku naturalnego krycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here