Programista zwany jest inaczej koderem, developerem czy inżynierem oprogramowania. Zajmuje się on tworzeniem programów komputerowych w oparciu o konkretny język programowania (np. C++, Python, Java). Osoby pracujące jako programiści specjalizują się w jednym z nich. Dzieli się ich na tzw. frontendowców, backendowców oraz full stack developerów, w zależności od tego, którą „warstwą” aplikacji się zajmują. Jesteście ciekawi jak wygląda praca na takim stanowisku? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-programisty/
Na czym polega praca programisty?
Inaczej mówiąc praca programisty polega na rozwiązywaniu problemów. Składa się na to wykonanie kilku czynności. Są to między innymi:
- analiza problemu,
- pomysł na rozwiązanie,
- implementacja (czyli pisanie kodu),
- przetestowanie rozwiązania.
Zdarza się, że rozwiązanie problemu zajmuje bardzo dużo czasu, a czasami przychodzi z łatwością i zajmuje dosłownie kilka chwil. Będą zdarzały się problemy, które damy radę rozwiązać w dwadzieścia minut, zamiast w dwa dni, a będą też takie, które zajmą nam cały dzień, a czasami nawet kilka dni
Jak wygląda typowy dzień pracy programisty?
Typowy dzień pracy na takim stanowisku wygląda za każdym razem inaczej w zależności od tego w jakiej firmie jesteśmy zatrudnieni. Firmy, które podchodzą poważnie do tego co robią, nie wymagają od pracownika tego, żeby od razu po przyjściu do pracy usiadł do komputera i „klepał kod” przez cały dzień.
Ogólnie rzecz ujmując, wygląda to tak, że jak otrzymujecie nowy projekt, dzień zaczyna się od wspólnego ustalenia celów. Po tym odbywa się rozdanie, czyli podział zadań i ich wykonywanie.
W większości firm obecnie praca programistów opiera się na komunikacji między pracownikami. Praca podzielona jest na dwa okresy. Pierwszy to czas, kiedy projekt jest do zrobienia i gonią go terminy. Później przychodzi czasu „luzu”, kiedy nie trzeba się tak mocno spinać i ten czas należy odpowiednio wykorzystać.
Zobacz też: http://www.testersi.pl/programista-jak-nim-zostac/