W wolnych chwilach lubisz gotować lub robisz to każdego dnia zawodowo? Szukasz dobrego noża do kuchni? Na całym świecie ogromnym uznaniem cieszą się japońskie noże. Słyną ze swojej wytrzymałości i ponadprzeciętnej jakości. Chociaż są droższe w zakupie niż te dostępne w naszych sklepach, wiele osób uważa, że warto w nie zainwestować. Dowiedz się, ile kosztują noże japońskie, jakie mają zalety oraz czy co warto wiedzieć przed ich zakupem.
Japońskie noże kuchenne – jakie mają zalety?
Dlaczego japońskie noże cieszą się taką ogromną popularnością? Być może myślisz, że nóż to nóż i tak naprawdę, wszystkie są do siebie podobne. Nic z tych rzeczy! Każdy, kto chociaż raz w życiu miał w swojej ręce nóż wyprodukowany na dalekim wschodzie zgodzi się, że nie da się go z niczym porównać. Wyróżnia się przede wszystkim ponadprzeciętną ostrością – wręcz ekstremalną i trudną do opisania. Jest to możliwe dzięki dodatkom węgla oraz specjalnemu procesowi produkcji, który obejmuje hartowanie i szlifowanie. Ich przemyślana konstrukcja sprawia, że są wygodne w użytkowaniu oraz doskonale dopasowują się do dłoni. To bardzo trwałe wyroby, które można używać nawet kilka miesięcy bez konieczności ostrzenia. Są idealnie wyważone, dzięki czemu praca w kuchni jest wydajna oraz szybka. W dodatku nawet wielogodzinne krojenie warzyw za ich pomocą nie nadwyręża nadgarstką. Ile kosztują? Za gorszej jakości japoński nóż trzeba zapłacić około 200-300 zł, te wyróżniające się wysoką jakością mogą kosztować nawet tysiąc złotych.
Japońskie noże – co musisz o nich wiedzieć?
W kuchni japońskiej używa się dużo warzyw, ryb, mięsa, owoców morza oraz świeżych ziół, dlatego wyróżnić można wiele rodzajów japońskich noży. Jednym z najpopularniejszych modeli jest nóż Santoku, charakteryzujący się prostą krawędzią oraz nieco zgiętym brzegiem. Ma lekkie i cienkie ostrze, dzięki czemu idealnie nadaje się do krojenia mięsa, ryb, warzyw czy owoców. Noże japońskie zestaw może też obejmować tasak, który ma długie i szerokie ostrze. Używa się go głównie do krojenia warzyw i owoców. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja. Innym rodzajem jest nóż Yanagiba, charakteryzujący się długim i wąskim ostrzem. Stosuje się go przy długich i ciężkich – na przykład podczas krojenia wędliny na plastry oraz do filetowania i porcjowania mięsa. Jeszcze innym chętnie używanym nożem jest Gyuto, nazywany też nożem szefa kuchni. To podstawowe wyposażenie każdego japońskiego kucharza. Jest bardzo uniwersalny i można wykorzystywać go codziennie do ogólnych zadań, takich jak krojenie i szatkowanie.