Cholesterol LDL ( Low Density Lipoprotein) nazywany też złym cholesterolem, to lipoproteiny o niskiej gęstości, cząsteczki które transportują cholesterol do wszystkich komórek organizmu.
Jaką funkcję pełni cholesterol LDL w organizmie?
Stanowi około 70% całkowitego cholesterolu w organizmie człowieka. LDL czyli lipoproteiny odpowiadają za transport cholesterolu produkowanego przez wątrobę do komórek organizmu, w głównej mierze do nerek i mięśni. Lipidy są wykorzystywane również przy produkcji witaminy D.
Jeśli nabłonek który pokrywa ściany tętnic ulegnie uszkodzeniu, poprzez nadciśnienie, palenie lub zakażenie przez bakterie, LDL zaczyna wnikać pod ten nabłonek i tworzą się złogi cholesterolu w ścianie naczyń. Mowa wtedy jest o podwyższeniu złego cholesterolu i dochodzi do powstania blaszki miażdżycowej. Skutkiem jej powstania jest ograniczona ruchomość i pogorszony przepływ krwi przez tętnice. Skutkiem tego może dojść do niedokrwienia niektórych narządów w zależności od lokalizacji zatoru, najczęściej jest to mózg lub serce. W ostatecznym rozrachunku dochodzi do zawału lub udaru.
Co powoduje podwyższenie złego cholesterolu?
O to kilka przykładów:
– zbyt mała aktywność ruchowa w ciągu dnia
– zbyt duże spożywanie wysoko przetworzonego pożywienia
– palenie
– nadmierna ilość alkoholu
– słodycze
Przejdźmy do głównego problemu, mianowicie jak obniżyć cholesterol LDL?
Ogólnie za obniżanie cholesterolu LDL odpowiada cholesterol HDL (dobry cholesterol). Jednakże jeśli ilość LDL przeważa w dużym stopniu nad HDL wtedy mogą pojawić się dość nieprzyjemne tego skutki.
W takim wypadku warto wprowadzić odpowiednią dietę.
W diecie powinno się wykluczyć produkty zawierające dużą ilość złego cholesterolu. Należy unikać następujących produktów:
a) Różnego rodzaju tłustych potraw pochodzenia zwierzęcego tj. serów żółtych, smalców, masła, mięsa wołowego, mięsa wieprzowego, salami.
b) a także: fast foodów, słodyczy i słodkich napojów.
Ważne także jest spożywać dużo warzyw w ciągu dnia, a w szczególności zielonych, np. szpinak, brokuły czy sałata lub groszek. W swoim składzie mają enzymy które nie pozwalają na wchłonięcie złego cholesterolu przez jelita.
Dobrze też zwiększyć aktywność fizyczną dla lepszego efektu.
Uprawianie sportu nie tylko polepszy samopoczucie ale też zwiększy poziom cholesterolu HDL i zarazem obniży LDL.
Sters, palenie i alkohol to najczęstsze powody podwyższonego cholesterolu LDL. Starając się obniżyć jego poziom trzeba zdać sobie sprawę z istnienia umiejętnego radzenia sobie z problemami czy sytuacjami i prowadzenia zdrowego trybu życia. Nawet jeśli sprawa ze złym cholesterolem się unormuje, to warto kontynuować taki tryb życia. Z pewnością zaowocuje to w dłuższej perspektywie czasu, nie tylko pod względem zdrowia ale i innych aspektów życia. Im szybciej zdamy sobie sprawę, że życie mamy tylko jedno tym lepiej dla Nas.
Wiadomo, że im niższy poziom złego cholesterolu LDL tym lepiej, jednakże należy pamiętać, że on także jest potrzebny do poprawnego funkcjonowania organizmu. Lipoproteiny pełnią ważna funkcję w transporcie cholesterolu do tkanek organizmu. Optymalny poziom LDL we krwi wynosi według badań poniżej 115 mg/dl. Niższe wartości (poniżej 110 mg/dl) powinny mieć tylko osoby z powikłaniami na cukrzycę i chorobami na serce.