Motywacja do nauki

Nie wiesz, jak się zmotywować do nauki? Można pokusić się o stwierdzenie, że udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest jednym z najprostszych. Wystarczy zastanowić się nad tym, po co się uczymy? Najkrócej rzecz ujmując nauka związana jest z naszą przyszłością. Wiadomo, że każda osoba marzy o dobrze płatnej pracy. Nie ulega również wątpliwości, że nie w każdym przypadku marzenie stanie się rzeczywistością. Bezsprzecznie jednak trzeba dać sobie szansę. Tymczasem można pokusić się o stwierdzenie, że nie wszyscy chcą dać sobie szansę i można to określić tylko i wyłącznie jako coś zupełnie niezrozumianego. Trudno mówić o jakichkolwiek usprawiedliwieniach.

Być może w tym momencie pojawił się argument, że wykształcenie nie zawsze jest potrzebne do zdobycia dobrze płatnej pracy. Tak przedstawia się rzeczywistość, ale trzeba pamiętać o pewnym bardzo ważnym stosunku. Można rzec, że trzeba udzielić odpowiedzi na dwa naprawdę ważne pytania. Pytanie numer 1 jest takie, ile osób osiągnęło sukces zawodowy bez doświadczenia? Sukces zawodowy może być odniesieniem się do przeróżnych kwestii, ale to nie ma znaczenia. Pytanie numer 2 jest takie, ile osób osiągnęło sukces za sprawą odpowiedniego wykształcenia? Z całą pewnością osób z wykształceniem jest więcej i nie należy o tym zapominać. Można powiedzieć, że jest to szalenie istotne, ale wiele osób o tym zapomina (względnie mamy do czynienia z lekceważeniem rzeczywistości, czego oczywiście w żaden sposób nie można popierać).
Po prostu trzeba mieć na uwadze, że bez odpowiedniego wykształcenia też sobie można poradzić, ale jest to trudne. Nie ulega też wątpliwości, że jest to temat na zupełnie inną dyskusję.

Co jeszcze można powiedzieć na temat zmotywowania się do nauki? Dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na osoby, które są ambitne i bardzo dobrze sobie radzą. Otoczenie zawsze ma duży wpływ. W przypadku nieodpowiedzialnych osób mamy do czynienia z negatywnym wpływem, natomiast w przypadku zdolnych osób jest zupełnie inaczej. Sprawa jest prosta, w zasadzie nie powinno być żadnego pola do dyskusji.

Dobrze jeszcze może powiedzieć o nagrodach. Niemniej nie chodzi o nagrody, za które odpowiadają rodzice. Nagrody, które może zapewnić nauka. Konkursy dotyczą niemal każdego przedmiotu. Naturalnie nie jest łatwo wygrać w konkursie, ale nie oznacza to tego, iż już na wstępie można się poddać. W zasadzie trzeba powiedzieć, że poddawanie się na wstępie jest najzwyczajniej w świecie niedopuszczalne. Tylko tyle i aż tyle. Nie wolno jednak zapominać, że rywalizacja musi trzymać się pewnych zasady. Nieuczciwa rywalizacja jest zła. Czym jest nieuczciwa rywalizacja chyba nie trzeba nikomu przypominać (poza tym jest tak wiele przykładów nieuczciwej rywalizacji, że można mówić i mówić).

Tak wszystko to, co jest istotne, zostało powiedziane. Co w takiej sytuacji? W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zmotywować się do nauki. Ignorowanie nauki nigdy nie będzie dobrym pomysłem, jeśli się z tym nie zgadasz, popełniasz błąd (w zasadzie trzeba nawet powiedzieć, że wielki błąd).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here