Zakup samochodu używanego

W dzisiejszych czasach większość ludzi posiada samochody, przynajmniej jeden na rodzinę. Bez samochodu swoboda poruszania jest utrudniona, nie wszędzie dotrzemy komunikacją publiczną czy pieszo. Zimą nie dostaniemy się w wiele miejsc rowerem. Bez względu na to ile się poruszamy, samochód jest nieodzownym elementem planowania dojazdu do pracy, na zakupy, wakacje, odwożenia dzieci czy po prostu rekreacji.
Decyzja o zakupie samochodu to decyzja, którą rozważamy na wiele sposobów. Wybieramy wielkość, rodzaj silnika, wyposażenie, markę, jego cechy indywidualne. Sprawdzamy ile nas będzie kosztowało korzystanie z danego modelu auta, ile paliwa spala, czy wymaga dużej obsługi. Dodatkowo od paru lat mamy także dodatkowy czynnik do sprawdzenia – wymagania ekologiczne. Jest to szczególnie ważne gdy wybieramy się zagranicę, ponieważ niektóre większe miasta nie wpuszczają do swoich centrów aut o niższych normach ekologicznych. Przykładowo w niektórych miastach Niemiec trzeba zdobyć odpowiednie nalepki uprawniające do wjazdu. Politycy wiele mówią o zakazie wjazdu w ogóle dla samochodów z silnikiem diesla.
Nie ma sensu zatem inwestować w zakup starego samochodu z nieekologicznym silnikiem nawet, jeśli jest w dobrej cenie i w dobrym stanie, bo może się okazać, że to bardzo krótkowzroczna decyzja. Na zakup auta niezużytego zbyt mocno spełniającego przyszłościowe normy ekologiczne możemy spokojnie zmieścić się w 20 tysiącach zł. Jeśli już znamy cechy auta jakich potrzebujemy to możemy przystąpić do poszukiwań i konkretnie wyszukać jaki samochód do 20 tys. jest dostępny na rynku wtórnym. Co ciekawe nie musimy wcale zrezygnować z poszukiwania aut marek premium. Znajdziemy ich całkiem sporo, z zastrzeżeniem, że mogą być nieco starsze i mieć uboższe wyposażenie. Po wytypowaniu kilku ofert możemy uzyskać dodatkowe telefoniczne informacje, żeby wykluczyć potrzebę jechania na oględziny auta, które nie jest warte naszego zainteresowania, bo w ogłoszeniu nie podano wszystkich ważnych dla nas informacji. Przy oglądaniu auta warto mieć ze sobą osobę, która zna się mechanice aut. Taką, która dostrzeże to czego my nie zobaczymy, albo usłyszy ciche stuki, pukania, mogące sugerować jakiś feler w danym aucie. Wbrew powszechnym przekonaniom wielu kierowców, przejechanie miliona kilometrów przez 30 lat nie jest żadnym powodem do bycia ekspertem. Starajmy się więc wziąć prawdziwego eksperta, który umie naprawiać auta, zna ich parametry i po prostu tym się zajmuje na co dzień. Jeśli auto nam odpowiada przystępujemy do dobijania targu. W Polsce bardzo ważne jest to, aby kupujący mógł utargować cenę. Cześć sprzedających tego nie rozumie i stawia twardo na swoich nie rozumiejąc naszych zwyczajów, czym ryzykują, że ich osoba zostanie odebrana jako grubiańska. Dobrze, jeśli chcąc znaleźć jakiś samochód do 20 tys. nastawimy się w poszukiwaniach na auta np. do 22 tys zł, ponieważ istnieje jakaś szansa, że uda nam się dobić targu do 20 tys. Istotne jest też podejście sprzedającego do udzielania informacji już po sprzedaży oraz obecność dobrego serwisu samochodowego w okolicy, który specjalizuje się w danej marce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here