Łąkotki kolanowe to chrzestne struktury, które zlokalizowane są w stawie kolanowym. Główną rolę łąkotki jest amortyzacja wstrząsów, poprawia stabilności stawu kolanowego oraz przenoszenie obciążenia. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w cyrkulacji dynamicznej płynu miastowego oraz zaangażowania w propriocepcję. Jej uszkodzenie jest jednym z głównych i najczęściej występujących urazów stanu kolanowego. Czym dokładnie jest Jakie funkcje posiada łąkotka kolanowa? Jakie są przyczyny uszkodzenia łąkotki? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/uszkodzenie-lakotki-przyczyny-objawy-i-leczenie/
Łąkotki kolanowe – czym są i jakie mają funkcję?
W kolanie znajdują się dwie delikatne półksiężycowe struktury, które poprawiają dopasowanie pomiędzy kością udową, a kością piszczelowa. Te struktury nazywane są łąkotka mi. W stawie kolanowym znajduje się łąkotka przyśrodkowa i boczna. Jeszcze przed wojną funkcjonował pogląd, że łąkotki nie są konieczne do prawidłowego funkcjonowania kolana. Współcześnie jednak, dzięki rozwijającej się medycynie wiadomo, że odgrywają one znaczną rolę w całym procesie funkcjonowania kolana.
Łąkotki odgrywają zasadniczą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu kolana. Służą jako poduszki lub jak kto woli amortyzatory, aby zmniejszyć naprężenie spowodowane przez siły działające na kolana. Działają podtrzymując obciążenie przez kompresję i równomierne rozłożenie ciężaru w kolanie. Nawet podczas chodzenia nacisk wywierany na stawy kolanowe może być 2 lub 4 razy większy od masy ciała. Po uruchomieniu siły te zwiększają się do 6 lub 8 razy masy ciała i są jeszcze wyższe podczas lądowania ze skoku.
Jakie są przyczyny uszkodzenia łąkotki?
Jednym z najczęstszych urazów kolana jest rozdarcie łąkotki. Każda aktywność, która powoduje, że na siłę skręcamy lub obracamy kolanem, zwłaszcza gdy opieramy na nim swoją pełną uwagę, możemy doprowadzić do urazu łąkotki. Wykonanie czynności, które obejmują agresywny skręcanie oraz obracanie i kolan Naraża nas na ryzyko rozdarcie łąkotki.
Ryzyko to jest szczególnie wysokie dla osób aktywnie wykonujących sport lub profesjonalnych sportowców. Zwłaszcza tych którzy uczestniczą w sportach kolanowych, takich jak piłka nożna lub sportów, które wymagają dynamicznego obracania, takich jak tenis lub koszykówka. Zmiany zwyrodnieniowe powstają też poprzez wiek w naturalnym procesie starzenia się zwiększając ryzyko rozdarcie łąkotki, Podobnie jest w przypadku otyłości.
Zobacz też: http://www.stylizara.pl/urazy-kolana-jak-leczyc-najczestsze-urazy-kolana/