Marzysz o tym, aby zostać profesjonalnym fryzjerem? A może po prostu chciałbyś nabyć dodatkowe umiejętności, aby wykorzystywać je na co dzień? Jeżeli interesuje Cię świat fryzur oraz stylizacji, doskonałym sposobem na rozwijanie swoich pasji jest skorzystanie z kursu fryzjerskiego. Szeroki wybór dostępnych na rynku szkoleń pozwoli Ci wybrać kurs dostosowany do Twoich potrzeb.
Kurs fryzjerski czy szkoła?
Zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku lepszym wyborem będzie kurs fryzjerski dla początkujących czy szkoła? Pierwszą różnicą między tymi dwoma rozwiązaniami jest czas trwania nauki. Jeżeli liczy się dla Ciebie czas albo po prostu jeszcze nie wiesz, czy fryzjerstwo będzie Twoją pasją i nie chcesz poświęcać na szkolenie całego swojego wolnego czasu, kurs będzie doskonałym wyjściem. Zdecydować można się zarówno na tryb weekendowy, jak i stacjonarny. Niektóre kursy już w kilkanaście dni nauczą Cię podstaw fryzjerstwa. Dostępne są zarówno szkolenia dla osób początkujących, które o fryzurach nie mają dużego pojęcia, jak i tych, które chcą uporządkować swoją wiedzę lub doskonalić nabyte już umiejętności. Jakie są natomiast zalety szkoły? Przede wszystkim nauczymy się w niej teorii oraz podstaw chemii, higieny w zawodzie czy technologii fryzjerstwa. Wraz z jej ukończeniem zdaje się egzamin, złożony z części praktycznej i teoretycznej, który umożliwia zdobycie tytułu technika lub czeladnika. Czy jednak egzamin taki jest niezbędny do pracy w salonie? Otóż okazuje się, że nie. We fryzjerstwie największe znaczenie mają umiejętności praktyczne – jeżeli osoba potrafi po mistrzowsku czesać, ciąć lub koloryzować, a nie ma tytułu czeladnika bez wątpienia znajdzie pracę w zawodzie. Z drugiej strony, zostanie zawodowym fryzjerem nie gwarantuje świetlanej przyszłości.
Jaki kurs fryzjerski wybrać?
Istnieje mnóstwo kursów fryzjerskich, a niektóre mogą naprawdę sporo kosztować. Jeżeli więc nie chcesz od razu wydawać dużej sumy pieniędzy, możesz zdecydować się na mniejsze szkolenia, które pozwolą Ci poznać świat fryzjerstwa, mimo pracy na etacie lub innych obowiązków. Wiele osób rozpoczyna od opanowania podstawowych czynności, na przykład cięć męskich. Po skończeniu kursu i nabyciu nieco doświadczenia, a nawet stażu w salonie fryzjerskim postanawia zdecydować się na inny kurs – na przykład z cięć damskich, upięć lub koloryzacji. To doskonały sposób, aby stopniowo nabywać umiejętności bez ponoszenia dużych kosztów. Co jeszcze można nauczyć się na tego rodzaju kursach? Między innymi podstaw o kosmetykach do pielęgnacji i stylizacji włosów oraz zasad używania sprzętów gorących. Omawia się na nich różne stylizacje fryzur – na przykład plecionki, warkocze fryzury komunijne, wybiegowe, ślubne lub do sesji fotograficznych. Bardziej rozbudowane propozycje uwzględniają analizę kolorystyczną czy też różne techniki strzyżenia.