Skurcze porodowe - co to takiego?

Jesteś w stanie błogosławionym? Kończysz już kompletować wyprawkę, pokój dla nowego członka rodziny od dawna jest już gotowy, a Ty nie możesz się doczekać aby poznać tego małego człowieka, którego nosisz pod sercem?

W III trymestrze ciąży głowę kobiety zaczynają męczyć różne pytania: czy poród boli? Czy zdążę dojechać do szpitala? Czy wszystko będzie dobrze? Czy będę wiedziała jak rozpoznać skurcze porodowe?

Do tych wszystkich pytań należy podejść z dystansem i na „zimno”. Poród zawsze jest tematem, z którym wiążę się wiele wątpliwości zarówno w pierwszej ciąży jak i w każdej kolejnej. W internecie mamy dostęp do ogromnej liczby artykułów dotyczących porodów i do opinii osób rodzących.

Od czego zacząć? Zdecydowanie rozejrzeć się po stronach internetowych okolicznych szpitali aby dowiedzieć się, jakie znieczulenia, formy ułatwiania porodu i jakie praktyki możemy u nich spotkać. Niektóre szpitale zezwalają na poród rodzinny, udostępniają wannę do porodów w wodzie, pozwalają na korzystanie z piłki w celu wywołania skurczy itd. Wobec czego musimy się zastanowić czego oczekujemy i jak chciałybyśmy aby nasz poród przebiegał. Od pewnego czasu w placówkach medycznych mamy możliwość zawiadomienia położnych i lekarza o interesującym nas przebiegu porodu w tzw. „planie porodu”. Możemy tam zawrzeć informacje na temat preferowanego znieczulenia, preferowanej pozycji do porodu oraz nasze sugestie dotyczące opieki porodowej oraz poporodowej. W internecie można znaleźć gotowe plany porodów, na których tylko odhaczamy interesujące nas warianty.

Wybrałaś szpital, stworzyłaś plan porodu. I co teraz? Pozostaje nam czekać. Ale skąd masz wiedzieć, że poród się zaczyna? Że to najwyższy czas na podróż do szpitala? Dowiedz się, jak rozpoznać skurcze porodowe, które są ostatecznym sygnałem rozpoczynającego się porodu.

Pierwsze skurcze – skurcze przepowiadające pojawiają się najczęściej ok. miesiąc przez planowaną datą porodu i są one w pełni nieregularne. To znaczy, że skurcze mają różną długość a ich występowanie jest nieregularne. Najczęściej ustępują gdy podejmujemy się ruchu (chodzenie, napinanie mięśni) lub podczas ciepłej kąpieli. Są one niegroźne i zdecydowanie nie zwiastują porodu.

Skurcze właściwe są intensywne, najczęściej odczuwane w dole brzucha lub wychodzą jak gdyby od kręgosłupa (wtedy mówimy o skurczach krzyżowych). Jeśli wyczuwamy skurcze, które nas niepokoją, próbujemy je rozchodzić. Jeśli skurcze nie ustępują to możemy być pewni, że czas spotkania z naszym nowym członkiem rodziny jest coraz bliżej. Wówczas bierzemy stoper i mierzymy skurcze. Czas trwania skurczy porodowych jest zbliżony, a czas między skurczami stopniowo się skraca. To znaczy, że skurcze mogą występować najpierw co np. 20 minut, a z biegiem czasu i każdym kolejnym skurczem ten czas się skraca. Zalecamy, aby udać się do szpitala gdy czas między skurczami będzie wynosił 5 minut. Taki odstęp między skurczami świadczy o tym, że akcja porodowa jest już bardzo blisko.

Zdecydowanie musimy obserwować swoje ciało, częstotliwość skurczy oraz własne samopoczucie, bowiem wiele kobiet twierdzi, że gdy „to się zaczyna” to nie wiadomo skąd same wiedzą co robić i kiedy ruszyć do szpitala. Wiele kobiet po rozpoczęciu skurczów porodowych jeszcze bierze kąpiel, sprząta w domu albo pakuje do torby ostanie rzeczy. Ważne, żebyś zachowała spokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here