osłony do okien dachowych

Pomieszczenia umieszczone na poddaszu są narażone na silny wpływ promieni słonecznych. Jednak nadmiar słońca nie zawsze jest korzystny. Warto więc wyposażyć okna dachowe w osłony, które będą regulować dopływ słonecznego światła i nadmiaru ciepła.

Zbyt duże nasłonecznienie i nagrzanie pomieszczeń bywa bardzo uciążliwe. To właśnie pomieszczenia na poddaszu latem są najbardziej narażone na nadmierne nagrzewanie. Jeżeli dodatkowo połać dachu jest wystawiona na południową ekspozycję i jest zaopatrzona w okna dachowe, to w słoneczne, letnie dni temperatura na poddaszu może być nie do zniesienia.

Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z okien dachowych, albo nie planować ich od strony południowej. Wystarczy wyposażyć okna w odpowiednie osłony do okien dachowych.

Jak ochronić poddasze przed nagrzewaniem

Na rynku znaleźć można szeroką gamę osłon okiennych, które mogą zostać zamontowane po wewnętrznej stronie okna, jak i od zewnątrz. Do osłon wewnętrznych należą żaluzje czy rolety, które zapewniają mniejsze lub większe zaciemnienie oraz pełnią funkcje dekoracyjne.

Rolety zewnętrzne do okien dachowych

Rolety zewnętrzne latem nie dopuszczają do nagrzania pomieszczenia, a zimą chronią przed utratą ciepła z wnętrza domu. Zapewniają korzystną temperaturę i odpowiedni bilans energetyczny. Zaletą takich rolet jest również ochrona przed hałasem z zewnątrz, a także zapewnione zwiększone bezpieczeństwo antywłamaniowe. Tego typu rolety posiadają solidną konstrukcję – ich pancerz wykonywany jest z aluminiowych lamelek – dlatego też zapewniają całkowite zaciemnienie poddasza.

Żaluzje do okien dachowych

Żaluzje to dość popularne rozwiązanie do okien dachowych. Za pomocą zmiany kierunku nachylenia lameli możemy swobodnie regulować natężenie światła docierającego do pomieszczenia. Żaluzje stanowią też ciekawy element aranżacji.

Rolety dachowe wewnętrzne

Rolety dachowe chronią przed światłem i stanowią dodatkową dekorację wnętrza. Redukują dopływ światła, podnoszą estetykę, a szeroka kolorystyka materiałów pozwala na dobranie materiałów odpowiednich do wystroju pomieszczenia. Do wyboru są tkaniny jednokolorowe i wzorzyste, całkowicie zaciemniające lub przepuszczające światło. Niektóre rodzaje tkanin są dostępne w wersji ognioodpornej.

Roleta plisowana

Jest to nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie do okna dachowego. Tego typu roleta swoim kształtem idealnie dopasowuje się do każdego rodzaju okien dachowych dostępnych na rynku. Prowadnice, zastosowane w tym systemie pozwalają na  idealnego rozłożenie i utrzymanie właściwego naciągu tkaniny. Plisy wykonane są z tkanin o różnym stopniu przepuszczalności światła. Mogą być również wykonane z dwóch różnych tkanin – w wersji dziennej i nocnej.

Jak widać istnieje obecnie wiele rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie odpowiedniej temperatury i nasłonecznienia pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Nie trzeba więc rezygnować z okien dachowych, a po prostu znaleźć rozwiązanie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. O tym czy wybierzemy rolety, żaluzje czy plisy niech zadecydują względy praktyczne, ale również charakter wnętrza i całość aranżacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here