Cyfrowe zmęczenie wzroku

Spędzasz każdego dnia wiele godzin przy komputerze? Twoja praca polega na korzystaniu z urządzeń cyfrowych? Technologia i elektroniczne gadżety stają się coraz częściej obecne w naszym życiu. Chociaż znacząco ułatwiają nam życie i wykonywanie codziennych obowiązków, to używanie ich niesie za sobą także niektóre zagrożenia. Niemal każdemu z nas zdarzyło się cierpieć na dolegliwości takie jak suchość i pieczenie oczu czy ból głowy, które spowodowane są spędzaniem zbyt wielu godzin przed ekranem.  Większość z nas nie może zrezygnować z tego rodzaju pracy, co więc zrobić, by nieco zmniejszyć ryzyko wystąpienia cyfrowego zmęczenia wzroku?

Cyfrowe zmęczenie wzroku – co warto o nim wiedzieć?

Cyfrowe zmęczenie wzroku to przypadłość, która dotyka coraz więcej osób i bezpośrednio związana jest z czasem, który spędzamy przed monitorami. Skąd możesz wiedzieć, że jest ono przyczyną Twoich dolegliwości? Objawami cyfrowego zmęczenia wzroku jest nie tylko samo zmęczenie, ale też towarzyszące mu bóle głowy, suchość oczu, niewyraźne widzenie oraz bóle ramion, pleców i szyi. Co jest przyczyną tych dolegliwości? Mają na nie wpływ różne czynniki – między innymi zapatrzeni w monitor mrugamy znacznie rzadziej (powinno się to robić około 18 razy na minutę). Powoduje to, przerwanie filmu łzowego, a w efekcie wysuszanie oka oraz swędzenie i pieczenie. Niemałe znaczenie ma postawa, którą zajmujemy przed monitorem oraz odpowiednie światło – badania pokazują, że światło niebieskie może prowadzić do powstawania różnych chorób, takich jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej oraz do uszkodzenia komórek siatkówki. Kto jest najbardziej narażony na cyfrowe zmęczenie wzroku? Osoby, których praca wiąże się z użytkowaniem urządzeń elektronicznych, na przykład telefonów, komputerów czy tabletów. Schorzenie to dotyka głównie młode osoby, ze względu na prowadzony przez nie styl życia.

Jak dbać o zdrowie swoich oczu?

Jak zapobiegać cyfrowemu zmęczeniu oczu? Najprostszym sposobem jest robienie sobie regularnych przerw od korzystania z urządzeń cyfrowych. Naukowcy polecają, aby przynajmniej raz na 20 minut spojrzeć na obiekt, który znajduje się w znacznej odległości – na przykład przez okno. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w okulary z antyrefleksem wyposażone w filtry, które zmniejszą ilość szkodliwego światła niebieskiego. Warto też celowo mrugać albo przymykać oczy na chwile, co zapobiega nie tylko cyfrowemu zmęczeniu oka, ale też zapobiega wysuszaniu spojówek. Niemałe znaczenie ma też wygodne stanowisko pracy oraz optymalna odległość od monitora. Jeżeli jednak nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się dłuższy czas i obniżają komfort życia, niezbędne jest odwiedzenie kliniki okulistycznej – w Warszawie godny polecenia Warszawskim Szpital Okulistyczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here