Okapniki balkonowe - Istotne detale w wykończeniu balkonu

Któż z nas nie chciałby mieć pięknego tarasu czy balkonu? To wprost wymarzony kącik, w którym możemy się oddawać błogiemu lenistwu czy przyjmować gości. Aranżacje tego miejsca trzeba jednak dokładnie przemyśleć. I nie chodzi tu tylko o odpowiednie meble czy kwiaty. Musimy również zadbać o niezwykle istotne detale. Zalicza się do nich okapnik balkonowy, zwany też okapnikiem tarasowym bądź listwą okapnikową.

Czym jest okapnik?

Podczas budowy domu skupiamy się przede wszystkim na wyborze odpowiednich materiałów budowlanych oraz oczywiście znalezieniu rzetelnych fachowców, którzy wykonają swoją pracę tak, jak tego oczekujemy. Niestety często zapominamy o bardzo istotnych detalach. Okazuje się bowiem, że prawidłowe wykończenie balkonu bądź tarasu to nie lada wyzwanie wymagające sporej wiedzy i dobrych jakościowo elementów wykończeniowych. Aby więc wybrać odpowiedni okapnik na balkon, musimy przede wszystkim wiedzieć, czym on jest i jakie są jego podstawowe funkcje. Najprościej mówiąc okapnik to specjalna osłona, której zadaniem jest odprowadzenie gromadzącej się wody deszczowej poza balkon czy taras. Miejsca te wymagają bowiem szczególnej ochrony, bo stale są narażone na zmienne czynniki atmosferyczne. Jeśli pominiemy ten drobny detal, nasze płytki balkonowe będą stale przyjmować wodę. Ta z kolei nagromadzi się na krawędziach, a zimą zamarznie. W konsekwencji doprowadzi więc do pękania płytek i niszczeniach ich od spodu. Na tym jednak nie koniec czarnych scenariuszy – nawet, jeśli woda nie zatrzyma się na naszym tarasie to bez listwy okapowej spłynie… prosto po elewacji budynku. A ta przecież nie jest gąbką i nie będzie jej chłonąć w nieskończoność. Z czasem powstaną więc widoczne zacieki, a poza tym zwiększy się ryzyko powstania pleśni, a nawet grzyba. Możecie pomyśleć: zaraz, zaraz… przecież za odprowadzanie wody odpowiadają rynny. Zgadza się, ale… nie z balkonów i tarasów. Tam konieczne jest dodatkowe „wsparcie”. I to właśnie profile okapowe na balkon i profile okapowe do tarasów zapewnią bezpieczeństwo zarówno naszej elewacji, jak i posadzce.

Zobacz pełną ofertę okapników balkonowych sklepu internetowego na https://listwy.online/okapniki-balkonowe/

Na jakie się zdecydować?

Profile okapowe montuje się oczywiście na zewnątrz budynków – przede wszystkim właśnie na krawędziach, jakimi są tarasy i balkony. Inaczej nazywamy je listwami okapnikowymi. Listwy okapowe na balkon i listwy okapowe tarasowe najczęściej wykonuje się z aluminium. To jeden z najlepszych i najlżejszych materiałów, odporny na działanie warunków atmosferycznych, a co się z nimi wiąże, na korozję. Najpopularniejszym „modelem” jest profil okapowy o wysokości 10 mm i długości 240 – 250 cm. Stosuje się go zarówno na balkonach, jak i na tarasach. Jego uniwersalny i zarazem nowoczesny wygląd sprawi, że będzie się idealnie komponował zarówno w przypadku starszych, jak i nowszych budynków. Oczywiście wybór odpowiednich profili balkonowych i tarasowych to jedno. Niezwykle istotny jest też sam montaż. Podkład musi być równy i suchy. Trzeba również zachować odpowiednie spady. Zaniedbania w tej kwestii grożą powstawaniem nieszczelności czy przecieków. Tylko dobrze wykończony taras bądź balkon będą stanowić odpowiednią wizytówkę naszego domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here