Nadmierna senność

W obecnych czasach większość społeczeństwa prowadzi coraz szybszy tryb życia – ciągle się gdzieś spieszymy, gonimy za karierą, pracujemy po godzinach i zarywamy noce – a to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Coraz więcej ludzi cierpi na zaburzenia snu, zmęczenie i ciągłe uczucie senności. Nadmierna senność w ciągu dnia może mieć bardzo wiele przyczyn, takich jak niewłaściwa higiena snu lub poważniejszych, mogących poważnie zagrażać zdrowiu a nawet życiu – na przykład bezdech senny. Nie powinno się bagatelizować problemu nadmiernej senności – konsekwencje zignorowania problemu mogą być ogromne. Jakie skutki może mieć długotrwała hipersomnia? Jakie mogą być jej przyczyny? Co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie bezdech senny? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Czym jest hipersomnia?

Hipersomnia jest to zaburzenie snu, polegające na odczuwaniu w ciągu dnia nadmiernej senności lub zbyt długim czasie snu – przekraczającym 10 godzin. Zazwyczaj towarzyszy jej ciągłe uczucie zmęczenia, bóle głowy, nerwowość i obniżony nastrój, luki w pamięci, problemy z koncentracją oraz zaburzenia seksualne. Do jej diagnozowania używa się skali senności Epworth. Polega ona na określeniu w skali od 0 do 3 prawdopodobieństwa zaśnięcia w określonych sytuacjach. Gdy otrzymamy wynik powyżej 10, mamy do czynienia z nadmierną sennością, natomiast gdy wynik przekracza 15 – sennością patologiczną.

nadmierna senność

„Dlaczego ciągle chce mi się spać?” – przyczyny nadmiernej senności w ciągu dnia

Zaburzenia snu, nadmierna senność i zmęczenie są obecnie bardzo powszechnymi problemami, jednak ich przyczyn może być bardzo wiele. Czasem może chodzić jedynie o zaniedbanie higieny snu, a czasem przyczyna może tkwić głębiej i mieć podłoże zdrowotne – wtedy należy zasięgnąć porady specjalisty. Oto najczęstsze przyczyny występowania nadmiernej senności:

Niewłaściwa higiena snu

Najczęstszą przyczyną powodującą nadmierną senność w ciągu dnia jest po prostu zła jakość snu lub zbyt mała jego ilość. To jednak można łatwo uregulować poprzez zadbanie o właściwą higienę snu: ułożenie bardziej zbilansowanej diety i ograniczenie ciężkostrawnych posiłków, szczególnie na noc; ograniczenie ilości kofeiny w ciągu dnia; powstrzymanie się od spożywania napoi alkoholowych przed snem; dodanie do planu dnia aktywności fizycznej (jednak lepiej powstrzymać się od intensywnych ćwiczeń w godzinach wieczornych); o ile to możliwe, zorganizowanie sobie czasu tak, by nie pracować do późnych godzin i nie zabierać pracy do łóżka; ograniczenie używania przez snem sprzętów emitujących światło niebieskie (telefonów, telewizorów, laptopów). Można też dodatkowo spróbować ćwiczeń rozluźniających, wziąć ciepłą relaksującą kąpiel czy odstresować się przy ciekawej książce.

Cukrzyca

Problem hipersomni może dotykać osób cukrzycą – po posiłkach, kiedy podnosi się poziom glukozy we krwi lub w sytuacji, gdy nadmiernie spada (hipoglikemia), pojawia się nagłe zmęczenie i senność.

Niedoczynność tarczycy

Przewlekłe zmęczenie i senność mogą być również objawem problemów z tarczycą. Z niedoczynnością tarczycy mamy do czynienia, gdy organ ten wytwarza niewystarczającą ilość hormonów. Innymi objawami tej choroby mogą być: osłabienie organizmu, gwałtowne zmiany masy ciała, spadek nastroju, zaburzenia cyklu i częste uczucie zimna.

Anemia

Osoby z niedokrwistością często są ospałe i brak im energii. Spowodowane jest to niskim poziomem erytrocytów (czerwonych krwinek), które są odpowiedzialne za transportowanie tlenu z płuc do innych tkanek. To właśnie niedotlenienie organizmu sprawia, że chory jest często zmęczony i osłabiony.

Menopauza

Kobietom w okresie menopauzy bardzo często dokuczają brak energii i nadmierna senność, spowodowane zachodzącymi w gospodarce hormonalnej organizmu zmianami. Przez malejącą produkcję estrogenu, objawy takie jak uderzenia gorąca, zimne poty i wahania nastroju, mogą dodatkowo potęgować problemy ze snem.

Depresja i choroby neurologiczne

Nadmierna senność w ciągu dnia może mieć też podłoże psychiczne – osoby cierpiące na choroby neurologiczne, szczególnie depresję, bardzo często borykają się z tym problemem. Ludzie z depresją mają zwiększony poziom  hormonów stresu we krwi, nie potrafią się uspokoić i wyciszyć, dużo rozmyślają, odczuwają nieuzasadniony lęk i niepokój. Ponadto zamykają się w sobie i unikają kontaktów z innymi. Zamykając się w domu, często spędzają większość dnia w łóżku, przez co zaburzony zostaje ich dobowy rytm, a to prowadzi do zaburzeń snu i ciągłej senności.

Bezdech senny przyczyną nadmiernej senności

Kiedy zadbamy o poprawę jakości snu i wyeliminujemy inne przyczyny poprzez badania, a nadmierna senność w ciągu dnia nie ustaje, może to oznaczać, że jest ona spowodowana bezdechem sennym. Obturacyjny bezdech senny to poważne zaburzenie snu, którego możesz nawet nie być świadom, a objawia się najczęściej głośnym chrapaniem oraz sennością i brakiem koncentracji w dzień. Polega na rozluźnieniu się podczas snu mięśni kontrolujących górne drogi oddechowe. Przez to właśnie górne drogi oddechowe zwężają się – wtedy chory chrapie – lub całkiem blokują. Dochodzi wtedy do chwilowego zatrzymania oddychania (bezdechu) trwającego nawet kilkanaście sekund i wielokrotnie powtarzającego się w ciągu nocy. Osoba zaczyna się dusić i na chwilę się przebudza, jednak potem zazwyczaj tego nie pamięta. Jest to bardzo niebezpieczne schorzenie i wymaga jak najszybszej konsultacji u lekarza.

sen

Zespół bezdechu sennego oraz nieleczone chrapanie może prowadzić również do innych poważnych schorzeń takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca czy nadciśnienie. Jest też bardzo niebezpieczne dla kierowców, ponieważ niedotlenienie organizmu, spowodowane przerwami w oddychaniu w nocy, sprawia, że kierowca ma problemy z koncentracją i jest niewyspany, przez co może nawet zasnąć za kierownicą, a skutki tego mogą być katastrofalne. Na szczęście można z tym skutecznie walczyć, dlatego nie warto zwlekać z leczeniem i lepiej zareagować od razu.

Więcej o sposobach leczenia bezdechu sennego dowiesz się pod tym linkiem. 

Konsekwencje długotrwałej hipersomnii

Przewlekła nadmierna senność, która towarzyszy nam w ciągu dnia, jest przeważnie związana z zaburzonym snem w nocy spowodowanym różnymi czynnikami. Bez względu na to, co jest przyczyną, należy postarać się coś na to poradzić. Zaburzenia i niedobory snu mogą prowadzić do poważnych problemów. Gdy sen jest zbyt krótki lub wielokrotnie przerywany, organizm nie wypoczywa wystarczająco i nie ma czasu na pełne procesy regeneracji, a to prowadzi do problemów z koncentracją i pamięcią, przyspieszenia procesów starzenia, większej podatności na przemęczenie i stres, depresji a nawet uszkodzeń mózgu. Konsekwencji przewlekłego niewysypiania się jest o wiele więcej, a nadmierna senność w ciągu dnia może być też powiązana w wieloma innymi chorobami.

Podsumowanie

Nadmierna senność w ciągu dnia, zaburzenia snu i chroniczne zmęczenie to problem dotyczący obecnie bardzo licznej grupy ludzi, przez tryb życia, który jesteśmy zmuszeni prowadzić – ciągły pośpiech, stres, praca po godzinach i gonitwa myśli… To wszystko mocno odbija się na zdrowiu. Bezpośrednich przyczyn nadmiernej senności jest bardzo wiele. Może być ona spowodowana nieodpowiednią ilością i jakością snu przez prowadzony styl życia, przewlekłymi chorobami, takimi jak depresja, cukrzyca czy problemy z tarczycą lub poważnym schorzeniem, jakim jest bezdech senny, zagrażający nawet życiu. Problemu ciągłej senności nie należy ignorować. Warto przedsięwziąć odpowiednie kroki i zbadać jej przyczynę – może wystarczy kilka niewielkich zmian, by poprawić jakość życia, a może borykasz się z problemem, o którym nawet nie wiesz. Zdrowie i dobre samopoczucie są bardzo ważne i należy o nie dbać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here