Mowa należy do podstawowych narzędzi komunikacji między ludźmi. Istotne znaczenie ma zarówno możliwość wydawania zrozumiałych dla otoczenia słów, jak również rozumienie tego, co mówią inni. Mowa to także prawidłowe wysławianie się, zgodnie z szeroko pojętą kulturą. Zdolność do przekazywania czytelnych komunikatów słownych jest niezbędna w funkcjonowaniu na niwie społecznej (prywatnej) oraz zawodowej.
Pierwsze słowa dziecka
W zależności od środowiska i warunków indywidualnych dziecko powinno wypowiedzieć pierwsze słowo, kiedy ma nie więcej niż półtora roku. Zdarza się, ku uciesze rodziców, że już sześciomiesięczne dzieci potrafią mówić „mama” czy „tata”. Jeżeli półtoraroczna pociecha nie potrafi artykułować, dla rodziców jest to sygnał, że nadszedł czas na znalezienie przyczyn zaburzeń mowy. Oczywiście po wypowiedzeniu pierwszych słów z czasem dziecko powinno poszerzać zasób wyrazów, reagując na otoczenie chociażby poprzez wyrażanie potrzeb indywidualnych.
Kim jest neurologopeda?
Neurologopedia to dziedzina medycyny, która zajmuje się terapią osób, które mają problemy z komunikacją werbalną. Podczas pracy neurologopeda diagnozuje zaburzenia mowy oraz języka, łącząc je między inymi z uszkodzeniami układu nerwowego. O ile spośród dorosłych zgłaszających się do neurologopedy dominują osoby z wykrytymi zaburzeniami (np. z autyzmem) lub po przeżytych wypadkach, to nieco inaczej jest u rodziców zapisujących się na wizytę z małymi dziećmi. Neurologopeda jest w stanie zdiagnozować lub wykluczyć zaburzenia mowy związanie z opóźnionym rozwojem czy z nieprawidłową budową układu mowy. Jednym z sygnałów mogą być problemy dziecka z przyjmowaniem pokarmu, jak nadmierne ślinienie się, niechęć do twardego jedzenia, czy trudności z żuciem i gryzieniem.
Diagnoza i terapia zaburzeń mowy
Diagnozę neurologopedyczną stawia się w oparciu na specjalistyczne testy, które dostosowane są do określonych zaburzeń. Poza testami ważny jest wywiad środowiskowy, połączony z zapoznaniem się z ewentualną dokumentacją szpitalną. Podczas wizyty lekarz ocenia obszar zaburzeń oraz jego wielkość. Wspólnie z rodzicami opracowuje się plan działania, obejmujący skuteczną terapię. Podczas cyklicznych zajęć terapeutycznych dąży się do tworzenia nawyków – automatyzmów językowych. Największą skuteczność osiąga się, podobnie jak w wielu innych metodach nauczania, poprzez powtarzania, rozumianego jako nazywanie wszystkiego, co otacza dziecko. Ważne są też dialog oraz wzbudzenie chęci u dziecka do tworzenia własnych opowieści.
Neurologopedia, tak jak i logopedia, zajmuje się też bardziej oczywistymi zaburzeniami mowy, takimi jak jąkanie, seplenienie czy trudności z wymawianiem głoski „r”. Twoje dziecko ma z tym problem? Zgłoś się zatem do kliniki Harmonia LUX MED. Poradnia ta zatrudnia bowiem ekspertów specjalizujących się w leczeniu wszelkich zaburzeń mowy. W przyjaznej i komfortowej atmosferze pomagają oni małym pacjentom na dobre pozbyć się uporczywych problemów, które przeszkadzają w sprawnej komunikacji.