Najważniejszym czynnikiem przy urządzaniu biura jest nie tyle jego nowoczesny wygląd, o ile ergonomia. Stworzenie stanowiska pracy zgodnie z jej zasadami, nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, ale też poprawia wydajność i kreatywność. Starannie zaprojektowana przestrzeń zachęca do pracy i pozwala osiągać lepsze efekty. Jak ją stworzyć? Znaczenie ma kilka czynników – między innymi oświetlenie oraz wybór odpowiednich mebli.
Ergonomiczne stanowisko pracy
Niezwykle ważnym elementem każdego ergonomicznie zaprojektowanego biura jest odpowiednie oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na światło dzienne – warto w tym celu rozważyć umiejscowienie biurka jak najbliżej oka. Korzystnie wpłynie to na wzrok i samopoczucie – promienie słoneczne dodają sił i energii do działania. Nie można jednak poprzestać tylko na oświetleniu naturalnym – niezbędne jest jeszcze to sztuczne, na przykład do pracy wieczorami lub podczas pochmurnych dni. Jego podstawą jest oświetlenie górne – najlepiej sprawdzą się plafon lub świetlówki o dużym natężeniu. Nie można jednak zapomnieć o świetle punktowym – dodatkową lampkę lub kinkiet warto umieścić obok biurka lub na nim. Kolejnymi ważnymi kwestiami jest odpowiedni poziom hałasu oraz optymalna temperatura pomieszczenia. Poleca się, aby w biurze nie było mniej niż 18 stopni. Używając klimatyzacji należy jednak pamiętać o dodatkowym nawilżaniu powietrza.
Wybór odpowiednich mebli
Biurko i fotel to dwa najważniejsze filary każdego gabinetu. Wybierając ten pierwszy element, warto zwrócić uwagę, czy ma na tyle duży blat, aby pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria. Niemałe znaczenie ma wysokość biurka – niewątpliwym atutem jest jego regulacja. Natomiast fotel biurowy powinien być wyprofilowany zgodnie z krzywizną kręgosłupa oraz być wyposażony w podłokietniki oraz zagłówek – najlepiej, jeżeli te elementy są regulowane, podobnie jak oparcie i wysokość krzesła. Przykładem ergonomicznych rozwiązań są meble Sedus, które słyną z nowoczesnego designu i łatwej regulacji.
Miejsce pracy powinno być tak zaaranżowane, aby niezbędne urządzenia, takie jak klawiatura, myszka czy drukarka znajdowały się na wyciągnięcie ręki. Odległość między brzegiem biurka, a klawiaturą powinna być nie większa niż 10 cm, co pozwala położyć rękę na blacie, zamiast trzymać ją w powietrzu. Odpowiednie ułożenie nadgarstków ma duże znaczenie, ponieważ zapobiega powstawaniu cieśni nadgarstka – bolesnego schorzenia, które powstaje wskutek długotrwałego ucisku nerwu dośrodkowego.