Jaką gitarę wybrać

Nadszedł w końcu ten długo oczekiwany czas i zgromadziłeś potrzebne pieniądze na zakup swojej wymarzonej gitary, dzięki której na dobre zadomowisz się w świecie muzyki i zdobędziesz nowe umiejętności. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grą na instrumencie, być może jednak zastanawiasz się, jaką gitarę wybrać na początek. Możliwości jest sporo, ponieważ na polskim rynku dostępne są gitary klasyczne, akustyczne oraz elektryczne. Poznaj ich największe zalety i wady, co pomoże Ci dokonać dobrego wyboru.

Gitara klasyczna, a akustyczna – czym się różnią?

Na pierwszy rzut oka gitary akustyczne i klasyczne wyglądają tak samo, a często są nawet nie do odróżnienia. Nic dziwnego, że osoby początkujące nie wiedzą, na jaki model się zdecydować. Czym więc się różnią? Między innymi brzmieniem i głośnością. Korpus gitary elektrycznej, czyli rezonansowe pudło jest sporo większy, co wpływa na mocniejszy dźwięk oraz doskonałe przebicie. Gitara akustyczna wyposażona jest w metalowe struny, które w przeciwieństwie do nylonowych znajdujących się w jej wersji klasycznej, dają wyraźniejsze dźwięki. Są one też mocniej naprężone. Kolejną różnicą jest gryf – w pierwszym przypadku jest bardziej wygięty oraz mocniejszy. Został wzmocniony metalowej prętem, co wpływa nie tylko na komfort gry, ale też na lepszą intonację. W dodatku posiada ona węziej rozstawione strony, co ułatwia grę i sprawia, że nadaje się na mocny akompaniament. Na gitarze akustycznej najlepiej grać jedynie kostką, aby uniknąć bólu opuszek. Natomiast gitara klasyczna jest ciepła i łagodna w brzmieniu oraz można grać na niej zarówno kostką, jak i palcami – została stworzona do spokojnej muzyki. Jeżeli jednak szukasz instrumentu, który z powodzeniem zabierzesz na ognisko lub wspólny grill, postaw na gitarę akustyczną.

Wady i zalety gitary elektrycznej

Gitara elektryczna rzadko jest doradzana jako pierwszy instrument muzyczny. Między innymi ze względu na jej koszt oraz dodatkowo konieczność zakupu wzmacniacza. W dodatku nie pozwala ona na tak bezpośredni kontakt z palcami, jak te dwa poprzednie rodzaje gitar. Niektórzy mówią też, że dużo wyraźniej słychać na niej wszystkie potknięcia. Co więcej, nie zabierzesz jej ze sobą na wakacje lub ognisko. Jeżeli jednak jesteś zafascynowany tym urządzeniem, ponieważ grają na nim Twoi idole, nic musisz koniecznie rozpoczynać nauki od gitary klasycznej. Warto pamiętać, że to po prostu nieco inny instrument, który wyróżnia się odmienną skalą barw i brzmień. I tak nauka gry na gitarze elektrycznej wygląda inaczej, niż na klasycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here