Sorbenty

Sorbenty, choć są szeroko na co dzień wykorzystywane w wielu branżach, wciąż dla wielu osób brzmią jako coś nieznanego, kojarzącego się wyłącznie z profesjonalnym zastosowaniem w niektórych branżach. Tymczasem z sorbentów się korzysta w coraz to nowych gałęziach życia i okazują się one niezwykle skutecznym środkiem do neutralizacji zagrożeń związanych ze żrącymi, toksycznymi czy łatwopalnymi cieczami. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Sorbenty – szeroka grupa produktów o szerokim zastosowaniu

Sorbent, jak sama nazwa wskazuje, to materiał sorpcyjny, czyli chłonący i wiążący się z cieczami. Duża porowatość jego elementów pozwala na wchłonięcie nawet dużych ilości płynów – od 100% do nawet 1000%. Dzięki temu doskonale radzą sobie one z wodą, olejami, substancjami ropopochodnymi czy cieczami żrącymi. Wśród najczęściej wykorzystywanych substancji w roli sorbentów wyróżnia się uniwersalne, hydrofobowe i chemiczne. Te ostatnie mają szczególne zastosowanie, bowiem dzięki wykorzystanym do ich produkcji składnikom oraz ich charakterystyce doskonale sprawdzają się w wychwytywaniu i neutralizacji substancji chemicznych – szczególnie tych żrących i niebezpiecznych.

Jak działają sorbenty?

Dla wielu osób ciekawostką jest jak te fragmenty skał, tworzyw sztucznych czy innych materiałów sypkich są w stanie wchłaniać wilgoć z tak efektywne w wiązaniu cieczy. Ich działanie, inaczej proces sorpcyjny, to wchłanianie jednej substancji przez drugą. Często w jego trakcie dochodzi do wytrącania się innych związków czy rozpuszczanie ich, dlatego w zależności od zastosowania powinno się wybrać odpowiedni rodzaj sorbentu, aby uniknąć rozczarowań czy komplikacji. Niezależnie od tego, czy wybierzesz sorbent wyprodukowany z materiałów syntetycznych, czy z naturalnie występujących minerałów, śmiało możesz wykorzystywać go do substancji łatwopalnych czy do pochłaniania cieczy w pobliżu ognia – wszystkie sorbenty są bowiem niepalne.

Jaki sorbent wybrać?

Decydując się na wybór sorbentu, należy zastanowić się nad tym, z jakimi substancjami będzie miał on do czynienia. Sorbenty chemiczne są specjalną kategorią, przeznaczoną do pochłaniania niebezpiecznych substancji, m.in. kwasów siarkowych fosforowych, azotowych, roztworów amoniaku czy związków o bardzo niskim, czy wysokim pH. Ta specjalistyczna kategoria występuje w formie sypkiej, ale również jako rękawy i maty. Jeśli jednak w Twoim zakładzie nie korzysta się z substancji o takiej charakterystyce, to bez wątpienia sorbenty uniwersalne okażą się lepszym (i tańszym) rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here