Każdy kierowca dobrze wie, że progi zwalniające to jeden z najlepszych sposobów na wymuszenie wolniejszej jazdy. W naszym kraju można spotkać je praktycznie w każdym mieście, bez względu na jego wielkość. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na danym obszarze i doskonale spełniają swoją funkcję – chociaż nie zawsze są lubiane przez kierowców, ponieważ przeoczone, potrafią nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje w postaci uszkodzenia zawieszenia samochodu. Dowiedz się, w jakich jeszcze celach stosowane są progi zwalniające i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje.
Progi zwalniające – do czego służą?
Progi zwalniające znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim, można znaleźć je w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola czy drogi osiedlowe. Dzięki nim, na takich obszarach samochodu poruszają się z dozwoloną prędkością, więc nie stwarzają takiego zagrożenia na przykład dla bawiących się dzieci czy starszych osób. Sprawiają też, że łatwiej jest przejść przez ulice, bez obaw, ze zostanie się potrąconym przez rozpędzone auto. Jednak progi zwalniające bywają spotykane także w innych miejscach, na przykład w magazynach, na placach budowlanych lub terenach prywatnych. W takiej sytuacji zmniejszają ryzyko zniszczenia sprzętu oraz minimalizują ryzyko wypadki z udziałem osób trzecich lub pracowników. Niekiedy ich specjalna konstrukcja pozwala na zabezpieczenie niektórych instalacji, przewodów elektrycznych lub kabli.
Czym różnią się progi zwalniające?
Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje progów zwalniających – najazdowe oraz podrzutowe. Te pierwsze spotykane są głównie jako wyniesione przejścia dla przechodniów. Natomiast podrzutowe przyjmują formę niewielkich wybrzuszeń na drodze, które zmuszają kierowców do spokojniejszej jazdy. Progi zwalniające mogą też mieć różny kształt i wielkość, między innymi listwowe znajdują się na całej szerokości drogi, a wyspowe wykonane są jedynie w formie jeden lub kilku wyspek na jezdni. Spotyka się też progi płytowe, które wykonane są poprzez zamontowanie specjalnej konstrukcji lub odpowiednie ukształtowanie terenu. Zazwyczaj jednak tworzy je producent wyrobów gumowych, używając do tego specjalnego rodzaju gumy, który jest elastyczny, a zarazem odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Progi zwalniające spełniają swoją rolę tylko wtedy, gdy są poprawnie oznakowane i zamontowane zgodnie z zaleceniami.