Jak wymienić olej w samochodzie?

Posiadanie samochodu to nie tylko przyjemności i niczym niezobowiązująca zabawa. Auto to również sporo obowiązków i spraw formalnych do załatwienia. Nie można wyjechać na drogę chociażby bez posiadania ważnego ubezpieczenia, czy też przeglądu technicznego. Po pierwsze grozi za to sankcja ze strony prawa w postaci mandatu lub nawet odebrania dowodu rejestracyjnego, jak również niebezpieczne jest samo jeżdżenie samochodem, co do którego nie ma się pewności o jego stan techniczny. Tak czy inaczej nie należy to do zbyt dobrych pomysłów.
Z tego powodu bardzo zalecane jest, aby przynajmniej raz do roku kontrolować wszystkie sprawy techniczno prawne swojego auta. W tym oczywiście takie elementy jak, chociażby poziom oleju w silniku. Zaniedbanie tego grozi ogromnymi kosztami finansowymi. Olej w silniki jest niezbędny do jego prawidłowej pracy. Umożliwia stałe smarowanie wszystkich elementów ruchomych sinika podczas jego pracy, dzięki czemu silnik działa sprawniej i dłużej. Często jednak zdarza się, że z różnych powodów oleju w silniku ubywa. Może to być nieszczelność którejś z uszczelek albo też sama charakterystyka silnika, która powoduje, że w jakimś minimalnym stopniu spala on olej razem z paliwem. Oba te powody da się bardzo łatwo sprawdzić. Jeśli silnik samochodowy posiadałby nieszczelność, pierwsze co, to dałoby się zauważyć pozostawiane przez auto plamy oleju na asfalcie lub chodniku, nawet po kilkunastominutowym parkowaniu w tym miejscu. Jest to ewidentną oznaką nieszczelności układu olejowego. Jeśli jednak zajdzie podejrzenie co do spalania przez silnik olej, warto jest bardzo dokładnie sprawdzać kolor wydobywających się z rury wydechowej spalin. Inny niż szaro przezroczysty powinien być wielką czerwoną lampką ostrzegawczą. Szczególnie warto jest zwrócić uwagę na kolor podchodzący pod fiolet, jest to ewidentna oznaka kłopotów z silnikiem.
Bez względu jednak na to, czy auto gubi olej, spala go, czy też wszystko w tym punkcie działa jak należy, prędzej czy później pojawia się zadanie wymiany oleju na nowy. Powinno się to robić co około 20 tysięcy przejechanych kilometrów lub co dwa lata. Bardzo szybko pojawia się jednak pytanie, jak wymienic olej? Dla laika może być to faktycznie problem, dlatego tez najlepszym wyjściem jest udać się do pierwszego z brzegu warsztatu, w którym tę czynność najprawdopodobniej wykona się od ręki. Zajmie to nie więcej niż pół godziny i kosztować będzie około 100 złotych. Jest to bardzo dobra kwota, ponieważ jeśli chcielibyśmy wykonać to samodzielnie, to z pewnością czas ten wynosiłby około 3-4 razy więcej, a dodatkowo kosztowałoby to wiele trudu i czystość ubrań. Należy w tym punkcie wspomnieć, że wymiana oleju jest procesem bardzo brudzącym. Dodatkowo należy pamiętać, że przy wymianie oleju konieczne jest posiadanie przynajmniej kanału, do którego można wejść i znaleźć się pod autem. Oczywiście bez tego udogodnienia również jest to możliwe, jednak kłopotliwość takiej operacji wrasta niewspółmiernie do sensu tych działań. Jak więc widać, najlepszym wyjściem jest zlecenie tego zadania fachowcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here