Każdy w dzisiejszych czasach posiada konta na licznych portalach, serwisach i stronach internetowych. Każde z tych kont wymaga hasła. W związku z tym każdy musi wymyślić bardzo wiele haseł, często skomplikowanych aby funkcjonować w internecie. Jak wymyślić bezpieczne hasło?
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że większość, jeśli nie wszystkie hasła można złamać. Czasem może to jednak zająć bardzo dużo czasu, tyle, że osoby pragnące uzyskać dostęp do urządzenia czy konta mogą zrezygnować z prób łamania hasła. Osoby wiedzące jak złamać hasło są szczególnie niebezpieczne w przypadku ich prób włamania się na konta bankowe, ale nawet włamanie na portale społecznościowe mogą być niezwykle uciążliwe. Dlatego też warto posiadać trudne do złamania hasło.
Aby wymyślić skuteczne i bezpieczne hasło, należy wiedzieć jak złamać hasło. Współcześnie jest wiele narzędzi, które pozwalają włamać się na konto. Wiele osób, między innymi by móc łatwo zapamiętać hasło stosuje w haśle jakieś wyrazy, imiona, nazwy własne. Hakerzy stosują programy, które posiadają bazy takich wyrazów, więc lepszym wyborem dla hasła będzie ciąg nie mających żadnego znaczenia znaków. Bardzo popularne, zanim strony internetowe wprowadziły stosowne ograniczenia, były hasła składające się na przykład z ciągu cyfr i tym podobne. Osoby pragnące zdobyć dostęp do cudzego konta również zdają sobie z tego sprawę i można być niemal pewnym, że będą to jedne z pierwszych kombinacji jakie zostaną wypróbowane. Osoby wiedzące jak złamać hasło zdają sobie sprawę, że im dłuższe hasło, tym więcej czasu to zajmie „odgadnięcie” hasła. Występuje prosta zależność pomiędzy długością, a bezpieczeństwem haseł. Najpopularniejsze strony wymagają nie tylko małych, ale też dużych liter i cyfr. Czasami nawet innych znaków. Większość osób próbujących wymyślić proste do zapamiętania hasło stosuje dużą literę na początku, a cyfry i znaki specjalne na końcu. Warto wyłamać się z tego schematu i stosować je w „losowych” miejscach w haśle. Właśnie ze względu na rzadkie używanie znaków specjalnych, warto również ich używać.
Bezpieczne hasło powinno być bardzo długie i nie najlepiej by było, jakby nie było w nim żadnych wyrazów, tylko losowy ciąg znaków. Używanie małych i dużych liter znacząco większa bezpieczeństwo hasła, tak samo jak używanie cyfr. Jednak ze względu na niezbyt częste używanie znaków specjalnych. Niestety może to być czasem ograniczane przez strony internetowe. Najlepiej również stosować te wszystkie znaki w losowych miejscach w haśle. Bardzo ważnym jest, by nie stosować takich samych haseł w tym samym miejscu. Nawet najbardziej bezpieczne hasło wykradzione z baz danych jakieś „podejrzanej” strony może być użyte na innych stronach. Współcześnie zapamiętywanie haseł nie jest już potrzebne, więc można z łatwością używać wielu haseł. Odpowiednie oprogramowanie, czy nawet usługa Google umożliwia automatyczne logowanie na każdą stronę. Włamanie na konto bankowe lub na konto na jakimś portalu grozi każdemu i warto sobie zdawać z tego sprawę.