Jak sprać żywicę?

Dzieci to doskonałe źródło pomysłów na aktywne spędzanie czasu. Uwielbiają ruch i wykorzystują każdą możliwą chwilę, by móc pobiegać, poskakać, czy pograć w piłkę. Jest to zadziwiające, ile mają w sobie energii i potrzeby ruchu. W parze z olbrzymią aktywnością fizyczną dzieci, idą również przeróżne zabrudzenia odzieży. Ale każdy z nas wie, że brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko.

Kiedy idziemy z dzieckiem na lody, mamy pewność, że po powrocie do domu, będziemy się zmagać z plamą po czekoladzie. Dzień na boisku sportowym nie może się obejść bez plam z trawy, natomiast wycieczka do lasu kończy się przylepioną żywicą.
Na rynku istnieje wiele proszków i płynów, które bardzo skutecznie radzą sobie z większością plam. Zabrudzoną odzież, spokojnie możemy wrzucić do pralki i mamy pewność, że po wyciągnięciu wszystko będzie czyste i pachnące. Problem pojawia się natomiast, kiedy plama nie należy do standardowych zabrudzeń i samo pranie w pralce nie wystarczy.

Najtrudniejszą do usunięcia substancją, jest żywica.
Ubrudzić się nią możemy podczas spaceru po lesie, lub po parku, gdzie występują drzewa iglaste, ponieważ żywica wytwarzana jest głównie, przez tego typu rośliny. Żywica służy do zabezpieczania ran drzewa, dlatego swoje przeznaczenie ma jak najbardziej szlachetne. Lecz jest ona nierozpuszczalna w wodzie, dlatego usunięcie jej, sprawia nam wiele trudności.

Jak sprać żywicę?
Pierwszą metodą na usunięcie tak trudnej substancji jest zamrożenie jej. Można użyć do tego kostek lodu. Następnie zdrapujemy ją z tkaniny. Żywica nie uszkadza struktury tkaniny, nie niszczy jej, dlatego najczęściej udaje nam się to zrobić bez widocznych pozostałości. Pamiętajmy, żeby ten element wykonywać delikatnie, najlepiej za pomocą własnych paznokci, lub niezbyt ostrych narzędzi. Mamy wtedy pewność, że nie uszkodzimy ulubionej odzieży.
Jeśli jednak nie udało nam się usunąć całej żywicy, pozostałość pocieramy ściereczką zamoczoną w olejku herbacianym, który świetnie ją rozpuści. Dla poprawienia efektu i usunięcia nadmiaru oleju, możemy użyć spirytusu. Olejek herbaciany można kupić w aptece, drogerii, lub w niejednym sklepie internetowym.
Do bardziej wrażliwych tkanin, zamiast olejku stosujemy ocet, wymieszany z wodą.
Tak oczyszczoną odzież pierzemy w pralce, dla pewności, że całe zabrudzenie zostało usunięte.

Jeśli tkanina jest naturalna, do usunięcia żywicy możemy użyć również chusteczkę, nasączoną spirytusem, denaturatem czy acetonem, wymieszanymi z wodą w proporcji 3 do 1.
Po całej procedurze ubranie oczywiście pierzemy dodatkowo w pralce.

Żywica to wymagający przeciwnik, lecz nie należy się załamywać, jeśli nasza ulubiona kurtka zostanie poplamiona. W większości przypadków, zastosowanie powyższych rad, skutecznie doczyści zabrudzenie i będziemy mogli znowu cieszyć się odzieżą, bez konieczności kupna nowej. Istnieją jednak przypadki, w których materiał jest bardzo oporny i usunięcie żywicy jest niestety niemożliwe. Wtedy, zabrudzoną kurtkę możemy wykorzystać tylko na wycieczki do lasu np. na zbieranie grzybów, bez obawy przed kolejnymi zabrudzeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here