Obecnie mamy do czynienia z ogromnym wyborem sprzętu elektronicznego. Do wielu zastosowań domowych oraz biurowych tworzone są liczne konfiguracje sprzętowe. Nierzadko zestawy komputerowe funkcjonują jako wielofunkcyjne urządzenia multimedialne. Laptopy pojawiły się na rodzimym rynku stosunkowo dość późno.Stało się tak z kilku przyczyn. Pierwszą były z pewnością ograniczenia w zakresie miniaturyzacji technologii. Drugi czynnik stanowiły ograniczenia natury importowej. Laptop w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego jest bowiem urządzeniem niewielkich rozmiarów. W zakresie produkcyjnym, przez wiele lat niedostatki technologiczne,nie pozwalały na produkcję tak małych elementów.
Tutaj właśnie pojawia się powiązany problem.
Jak przyspieszyć laptopa?
Małe konstrukcje, zamknięte w szczelnej plastikowej obudowie szybko się przegrzewały. Ponadto na radiatorach, czyli małych plastikowych rurkach odprowadzających ciepło, systematycznie gromadzi się kurz.
Z kwestią ciepłoty pojawia się także kolejny problem. Mianowicie chodzi tutaj o schnięcie oraz przepalenie się pasty termoprzewodzącej. Chroni ona kluczowy element komputera, jakim jest procesor. W przypadku kiedy nałożymy zbyt dużo pasty może dojść do przegrzania. Nie spełnia ona swojej roli także wtedy kiedy, z powodu upływu czasu, dochodzi do jej wyschnięcia. Należy ją wtedy usunąć z pomocą substancji mających zdolności denaturacyjne. Dobrym przykładem może być tutaj lakier do paznokci. Po rozkręceniu obudowy, zatem po sforsowaniu śrub mocujących możemy dostać się do wnętrza laptopa. Pozwoli to na jego odkurzenie. Czynności tej dokonuje się z udziałem sprężonego w pojemniku ciśnieniowym sprayu z powietrzem. Po wszystkim należy ponownie połączyć obudowę za pomocą śrub. Dalej przyspieszanie laptopa może odbyć się na poziomie sprzętowym. Dokonujemy tego najpierw przez instalację najnowszych wersji oprogramowania. Kolejno należy oczyścić system ze zbędnych śmieci. Stosuje się do tego liczne programy. Ważnym jest, by pamiętać o niepotrzebnym nieinstalowaniu programów pochodzących z nieznanych źródeł. Mogą one w sobie nieść wiele zagrożeń. Do najpoważniejszych należy tak zwany złośliwy kod. Jest to niechciane oprogramowanie. Zaliczyć do nich możemy toolbary, czyli paski narzędziowe przeglądarek, niechciane reklamy, programy szpiegujące,a także łamiące hasła. Ogólnie należy przyjąć,że bardzo niedocenianą czynnością jest optymalizacja najpopularniejszego systemu czyli Windowsa. Opiera się ona na wyłączeniu zbędnych ozdobników graficznych. Często te elementy zasłaniają pulpit utrudniając pracę. Dalej wszystkie usługi powiązane z funkcjonowaniem systemu w zakresie internetu powinny zostać uporządkowane. Surowe wersje systemu mają często wiele zbędnych odnośników. Dalej warto optymalizować dyski twarde. Dzieje się to poprzez ich defragmentację. Warto panować nad ich temperaturą. Również typ dysku wiele mówi o jego trwałości. Nowe Dyski SSD choć droższe, znakomicie sprawdzają się, gdy odpowiadają za pracę systemu. To właśnie ich wykorzystanie pozwala na przyspieszenie przesyłu plików.