Przeterminowane leki

Przeterminowane leki można znaleźć prawdopodobnie w każdej apteczce. Nie są już zdatne do użytku, należy więc się ich pozbyć. Czy jednak można wyrzucić je do kosza?

Przeterminowane leki są niebezpieczne dla zdrowia

Termin ważności leków zależy od ich składu oraz rodzaju opakowania. Zawsze jest on dokładnie określony i wytłoczony lub nabity w widocznym miejscu na opakowaniu. Dotyczy to nie tylko tabletek, ale również maści, syropów, kropli do oczu, suplementów diety, a nawet opatrunków czy jałowych gazików. Warto pamiętać, że po przekroczeniu terminu ważności tracą one swoje właściwości dezynfekujące i odkażające. Zepsute leki są nie tylko niezdatne do użytku – mogą stanowić zagrożenie dla ludzi oraz środowiska. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich używać, nawet jeśli data wybita na opakowaniu minęła niedawno. Aby mieć pewność, że w apteczce nie znajdują się żadne przeterminowane produkty, najlepiej przeglądać jej zawartość przynajmniej raz na pół roku. Prawdopodobnie jednak każdy z nas znajdzie przy tej okazji przynajmniej jeden lek kupiony dawno temu – niewykorzystany w całości syrop na kaszel, pół blistra tabletek przeciwbólowych czy otwarte kilka miesięcy temu opakowanie kropli do oczu.

Co zrobić ze starymi lekarstwami?

Przeterminowane lekarstwa nie powinny być wyrzucane do śmietnika. Nie nadają się do recyklingu, natomiast trafiając do pojemnika z odpadami komunalnymi, a później na wysypisko, mogłyby stanowić śmiertelną truciznę dla zwierząt. Na dodatek zawarte w nich związki chemiczne przenikają do gleby i wody, stając się zagrożeniem dla środowiska. Z tego względu przeterminowanych leków nie powinno się również spuszczać w toalecie.

Co więc z nimi zrobić?

Najlepszym sposobem na pozbycie się starych i nieużywanych lekarstw jest szczelne zapakowanie ich i zaniesienie do apteki. W większości z nich znajdują się specjalne pojemniki do utylizacji. Można do nich wrzucać wszystkie produkty farmaceutyczne oprócz zużytych igieł i strzykawek. Wcześniej jednak należy je wyjąć z tekturowych opakowań.  Pozbywając się syropów oraz zawiesin w szklanych pojemnikach, trzeba uważać, by ich nie rozbić.

Jeśli w najbliższej aptece nie ma takiego pojemnika, zapytaj farmaceutę, gdzie możesz go znaleźć lub, czy możesz przekazać leki jemu.

Gdzie wyrzucać strzykawki i zużyte bandaże?

Do specjalnych pojemników można wrzucać przeterminowane leki, nie jest to jednak miejsce na odpady medyczne. Nie mogą więc tam trafić zużyte strzykawki, igły, zabrudzone krwią opatrunki czy waciki. Nie należy ich również wyrzucać do kosza. Najlepszym rozwiązaniem jest zaniesienie ich (w szczelnym opakowaniu do przychodni lub innego punktu medycznego), który podda je utylizacji. Można również samodzielnie dostarczyć je do MPO. Osoby leczące się w domu,  mogą przekazać odpady medyczne odwiedzającemu ich lekarzowi, pielęgniarce lub położnej. Jeśli szukasz więcej ciekawych i przede wszystkim wiarygodnych informacji na ten oraz wiele innych tematów okołomedycznych, zajrzyj na bloga mamabezrecepty.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here