Jak odstraszać skutecznie ptaki

Ptasi śpiew bywa zwykle mile widziany, a raczej słyszany – w lesie, w parku czy w przydomowym ogródku. Nie zawsze jednak obecność ptaków jest przez nas oczekiwana. Zabrudzone balkony, tarasy i elewacje nigdy nie wyglądają estetycznie. Na dodatek ptaki mogą wyrządzić spustoszenie w ogrodzie – na przykład szpaki uwielbiają owoce i momentalnie potrafią zniszczyć całe plony krzewów owocowych. Na szczęście istnieje kilka sposobów na odstraszanie ptaków. Które z nich są najskuteczniejsze?

Kolce na ptaki

Kolce przeciw ptakom to nowoczesny i skuteczny sposób, który świetnie sprawdzi się na przykład na balkonach. Wykorzystywany jest on zwykle w walce z gołębiami. Z pewnej odległości kolce są prawie niewidoczne, dlatego jest to rozwiązanie często wybierane nawet na zabytkach. Zabezpiecza ono przed ptakami jednocześnie nie zaburzając estetyki i ekspozycji obiektu. W zależności od przeznaczenia i wielkości ptaków występują modele kolców o różnej gęstości i ułożeniu drutów. Kolce bronią elementy budynków przed grzędowaniem, przesiadywaniem, gniazdowaniem i nocowaniem ptaków na danym obszarze.

Dźwiękowe odstraszacze ptaków

Dźwięk przy odstraszaniu ptaków daje świetne efekty, jednak nie trzeba w tym celu stosować puszek czy innych domowych sposobów. Najlepiej wykorzystać skuteczny sprzęt elektroniczny. Taki odstraszacz na ptaki może emitować na przykład odgłosy drapieżników lub po prostu pisk. Dźwięki te płoszą ptaki, a jednocześnie pozostają dla nich w zupełności bezpieczne. Najlepiej wybrać odstraszacz ptaków z wbudowanym czujnikiem ruchu. Przy zakupie tych urządzeń warto jest sprawdzić ofertę w internecie, gdzie zwykle ich ceny są niższe. Na przykład sklep internetowy viano.pl oferuje zaawansowane odstraszacze o dużym zasięgu działania.

Metody wizualne

Metody wizualne są często stosowane jako sposoby wspomagające na przykład dla systemów dźwiękowych – ich równoczesne zastosowanie zwiększa efektywność płoszenia. Istnieje wiele takich metod, od tych domowych po bardziej zaawansowane. Wiele osób decyduje się na przymocowanie do drzew lub w pobliżu krzewów owocowych szklanych butelek lub starych, niepotrzebnych płyt CD, które będą błyskały w słońcu. W walce z ptakami wyjadającymi nasiona lub owoce skuteczny jest klasyczny strach na wróble – należy go umieścić w pobliżu drzewek i miejsc, gdzie najczęściej pojawiają się szkodniki. Równie dobrze działają sylwetki drapieżnych ptaków – są one oznaką niebezpieczeństwa i z powodzeniem stoją na straży naszego balkonu czy tarasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here