Czyste żelazko

Stos świeżo upranych, wysuszonych ubrań leży od wczoraj na kanapie i czeka, aż nim się zajmiesz. Jak trzeba to trzeba, nikt tego za ciebie nie zrobi. Rozkładasz deskę, podłączasz żelazko, włączasz w między czasie telewizor. Żelazko już jest rozgrzane. Rozpoczynasz prasowanie od najbardziej delikatnych rzeczy na małej temperaturze rozgrzanego żelazka. Prasujesz, oglądasz serial, ale co to? Na ubraniach powstają dziwne, nieestetyczne smugi i rudawe plamki. O nie! Brudne żelazko zniszczyło twoją ulubioną bluzkę…
Spotkało was to pewnie nie raz. Aby uniknąć takich sytuacji o żelazko również trzeba dbać, tak samo, jak i o inne przedmioty w mieszkaniu. Utrzymanie czystego żelazka nie należy do trudnych, do tego jest na to kilka sprawdzonych sposobów. W takim razie, jak czyścić żelazko?
Przede wszystkim na samym początku warto zapoznać się z instrukcją obsługi żelazka. Na pewno już w niej znajdziecie informację dotyczącą dbania o żelazko.
W ofercie sklepów jest wiele produktów przeznaczonych do tego. Są to różne preparaty, ściereczki. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z gotowych rozwiązań, jest kilka domowych, sprawdzonych sposobów.
Z pomocą przyjdzie na pewno ocet. Każdy w kuchni go posiada, a dodatkowo kosztuje naprawdę niewiele. Czyszczenie octem powinno odbywać się na lekko rozgrzanym, ale odłączonym od prądu żelazku. Wystarczy nasączyć octem gąbkę bądź szmatkę i czyścić nią taflę żelazka. Trudno dostępne otwory, takie jak wyloty pary, wyczyścimy pałeczką do uszu, również namoczoną octem. Jeśli nie posiadasz pod ręką octu to do czyszczenia stopki żelazka można użyć płynu do naczyń. Do miski wlej ciepłą wodę i dodaj kilka kropel detergentu.
Jednak, gdy zabrudzenia są mocniejsze i powyższy sposób nie pomaga, to polecam wykonanie roztworu z sody oczyszczonej z odrobiną wody bądź nawet dodatkowo także i octu. Roztwór rozprowadzamy ścierką i delikatnie szorujemy powierzchnie stopki, tak by pozbyć się zalegającego brudu. Pamiętaj tylko, że sodą oczyszczoną nie wolno czyścić teflonowego żelazka, bo może zniszczyć jego strukturę. Sodę oczyszczoną można zastąpić zwykła solą kuchenną. Zbiornik na wodę możemy wyczyścić przy pomocy wody i octu w takich samych proporcjach. Wlewamy to do zbiornika i włączamy żelazko, tak by mieszanka wyparowała. Następnie do zbiorniczka wlewamy już samą wodę i także czekamy, aż wyparuje. Później wystarczy wypłukać jeszcze zbiorniczek czystą wodą.
Nasze żelazko może być również zabrudzone od bardzo problemowych substancji, takich jak wosk bądź substancje oleiste. Jednak na to też są sposoby. Wystarczy rozłożyć gazetę na desce do prasowania i prasować ją mocno rozgrzanym żelazkiem, aż do momentu odklejenia się substancji od stopy żelazka i przywarcia jej do gazety. Substancji oleistej pozbędziemy się używając amoniaku. Namoczoną ścierką w tym preparacie wycieramy spód żelazka. Następnie, jak już pozbędziemy się niechcianego problemu ze stopki, przecieramy żelazko wilgotną od wody szmatką.
Każde żelazko trzeba wyczyścić raz na jakiś czas i nie można o tym zapominać. Dzięki temu żelazko posłuży nam wiele lat, a nasze ubrania nie ucierpią przy prasowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here