Czym się sugerować wybierając system ERP

Należy mieć świadomość, że obecnie wybór oprogramowania erp jest znacznie trudniejszym zadaniem niż jeszcze kilka lat temu. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo bardzo wysokiej jakości rozwiązań renomowanych producentów. Ponadto praktycznie każda firma ma zupełnie inne potrzeby. Czym powinien sugerować się przedsiębiorca wybierając oprogramowanie erp?

Czemu dokładnie ma służyć oprogramowanie erp?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zakup systemu ERP jest inwestycją, która ma przynieść danemu przedsiębiorstwu korzyści. Rekomendowane jest zatem bardzo dokładne określenie wszystkich rozwiązań, których w danym momencie będzie potrzebowała firma. Godny uwagi jest fakt, że w wyborze omawianego systemu może pomóc analiza SMART. Należy mieć świadomość, że działające firmy na rynku mają różna cele. Trzeba wśród nich wymienić zwiększenie sprzedaży czy polepszenie wizerunku przedsiębiorstwa.

Warto wiedzieć, że im precyzyjniej zostaną określone potrzeby, tym w lepszy sposób można będzie dopasować najbardziej odpowiednie oprogramowanie erp. Nie można zapomnieć, aby w analizie potrzeb uczestniczyli pracownicy, którzy są na co dzień odpowiedzialni za obsługę bardzo istotnych procesów. Zintegrowany system musi charakteryzować się przede wszystkim elastycznością.

Kontakt z dostawcą

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że odpowiedni wybór omawianego systemu erp będzie wymagał odpowiedniej współpracy z dostawcą. Producent będzie bowiem potrzebował bardzo ważnych informacji związanych z zasobami, organizacją sprzedaży czy sposobem obsługi klientów.

Rekomendowane jest by określona firma informatyczna zaprezentowała zdecydowanie wcześniej przykłady wdrożenia danego systemu ERP. W ten sposób zdecydowanie prostsze będzie podjęcie ostatecznej decyzji.

Jak wybrać dostawcę?

Warto postawić na dostawcę, który będzie mógł poszczycić się bardzo dużym doświadczeniem w tej trudnej i wymagającej branży. Konieczne jest również uwzględnienie takich aspektów, jak posiadane zasoby, zrealizowane wdrożenia czy jakość kontaktu.

Należy zobaczyć czy dana firma wdrożeniowa wykaże się profesjonalizmem na umówionej prezentacji. Nie można oczywiście zapomnieć, że dostawca powinien być odpowiednio dopasowany pod względem wielkości firmy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here