Ceremonia pogrzebowa

Śmierć bliskiej osoby to cios dla całej rodziny i grona przyjaciół. Niezależnie od tego, jak długo mogliśmy cieszyć się obecnością zmarłego w naszym życiu, ostateczna strata powoduje ból, który nie łatwo jest uśmierzyć. Pierwsze dni po śmierci bliskiego chcielibyśmy poświęcić na wspominanie drogiej nam osoby i dać sobie czas, aby ochłonąć oraz pogodzić się z szokującą myślą, że nie będzie jej już pośród nas.

Ostatnią rzeczą, na którą mamy ochotę, jest myślenie o formalnościach i przygotowaniach do ceremonii. Mamy jednocześnie potrzebę załatwienia wszystkiego tak, aby mieć świadomość, że należycie uczciliśmy pamięć bliskiej osoby, starannie przygotowując ostateczny moment pożegnania. Trzeba więc wykrzesać energię i znaleźć siły na niezbędne czynności pomimo bólu, który rozdziera serce.

Niezbędna pomoc

Formalności związane z wydaniem aktu zgonu i powiadomieniem urzędu stanu cywilnego o śmierci bliskiej osoby to jedno. Rodzina ma na to 3 dni od daty śmierci. Co jednak z organizacją ceremonii pogrzebowej, podczas której należy zadbać o każdy szczegół? Co konkretnie musimy ustalić i jak to zaplanować? Te pytania zadaje sobie wiele osób stojących przed zadaniem pochowania członka rodziny, czując nie często niepewnie, wszak organizowanie tego typu uroczystości nie jest zazwyczaj (i na szczęście) częstym obowiązkiem.

Po wydaniu przez lekarza aktu zgonu i zawiadomieniu urzędu stanu cywilnego przychodzi czas na organizację emocjonalnego wydarzenia i szczegóły z nim związane. Pierwsze kroki powinniśmy skierować do zakładu pogrzebowego, który wyręczy nas w wielu kwestiach. Warto zaznajomić się z ofertą zakładów pogrzebowych i wybrać taki, który długo działa na rynku i profesjonalnie pomoże w organizacji, bazując na wieloletnim doświadczeniu. Zlecenie firmie pogrzebowej konkretnych usług pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, lecz także dać wytchnienie w tym niezwykle trudnym momencie. Co konkretnie można powierzyć pracownikom zakładu pogrzebowego?

Trumna lub urna

Jeśli rodzina wyraża chęć kremacji zwłok, zakład pogrzebowy zadba o przeprowadzenie tego procesu w profesjonalny sposób. Nie musimy zatem samodzielnie poszukiwać krematorium i ustalać szczegółów. Jeśli natomiast kremacja nie jest wolą rodziny, firma pogrzebowa pomoże w wyborze trumny i zatroszczy się o ułożenie w niej zmarłego.

Strój

Są osoby, zwłaszcza starsze, które aby odciążyć rodzinę, jeszcze na długo przed śmiercią samodzielnie przygotowują strój, w którym zostaną pochowane. W większości nie myślimy jednak na co dzień o sprawach ostatecznych, dlatego po śmierci bliskiego do naszych zadań należy wybór i zakup stosownego ubrania. Zarówno o strój, jak i wygląd ciała zmarłego zadbać może zakład pogrzebowy. Zadaniem rodziny staje się więc jedynie wybór ubrania z oferty zakładu.

Wizyta w parafii

W przypadku pogrzebów kościelnych niezbędna jest wizyta w parafii, aby ustalić szczegóły związane z pochówkiem. Konieczne jest ustalenie daty, godziny oraz miejsca, w którym odbędzie się pogrzeb. W tym również może wyręczyć nas firma pogrzebowa, ustalając termin najbardziej odpowiadający rodzinie. Przy okazji można dopiąć szczegóły związane z oprawą muzyczną ceremonii.

Nekrologi

Aby powiadomić o śmierci bliskiej osoby i umożliwić innym pożegnanie się ze zmarłym, warto zadbać o przygotowanie i rozwieszenie nekrologów. Takie ogłoszenia powinny pojawić się w miejscu zamieszkania osoby zmarłej i miejscu pracy. Nierzadko rodziny decydują się na umieszczenie nekrologu także w internecie, w serwisach i rubrykach specjalnie do tego przeznaczonych. Aby nie martwić się zawiadamianiem o śmierci bliskiego osób spoza jego najbliższego otoczenia, napisanie zawiadomień i rozwieszenie ich w przeznaczonych do tego miejscach zazwyczaj zleca się właśnie firmie pogrzebowej.

W czym jeszcze pomoże zakład pogrzebowy?

Przy planowaniu ceremonii pogrzebowej nie sposób zapomnieć o wieńcach kwiatów i zniczach, które po pogrzebie zostawia się na świeżo usypanym grobie. Choć wiele osób chce samodzielnie skomponować wiązanki kwiatowe, w ofercie zakładów pogrzebowych możemy znaleźć usługę ich przygotowania.

Po zakończonej uroczystości rodzina zazwyczaj decyduje się na zaproszenie uczestników pogrzebu na obiad bądź poczęstunek. Organizacja zajmuje jednak wiele czasu i energii, dlatego tym również zajmuje się wiele zakładów pogrzebowych. Wystarczy ponad przedział cenowy, a firma zorganizuje wszystko za nas.

Korzystanie z szerokiej gamy usług zakładów pogrzebowych jest coraz popularniejsze. Warto zawsze dokładnie sprawdzić ofertę i opinie tego typu firm, aby zapewnić organizację pogrzebu na najwyższym poziomie.

Dodatkowe informacje

Zakład pogrzebowy Warszawa Mokotów – informacje dodatkowe o wsparciu udzielanym przez zakład pogrzebowy oraz o jego usługach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here