Rezonans a tomografia

Rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa to dwa rodzaje nowoczesnych badań, które pozwalają uzyskać bardzo wyraźne obrazy wnętrza ciała pacjenta. Są one podobne, choć różnią się przede wszystkim rodzajami wykorzystywane w nich promieniowania, ceną, długością trwania czy przeciwwskazaniami do ich wykonywania. Jakie są jeszcze różnice między rezonansem magnetycznym a tomografią?

Różnice między tomografią a rezonansem

Najważniejszą różnicą między tymi dwoma badaniami jest rodzaj stosowanego promieniowania. W rezonansie wykorzystywane jest promieniowanie elektromagnetyczne wytworzone przez fale radiowe, które jest nieszkodliwe dla organizmu. W tomografii komputerowej stosuje się fale X czyli promieniowanie rentgenowskie. Stosowane zbyt często lub w zbyt wysokich dawkach może ono prowadzić do uszkodzeń DNA, dlatego też tomografii komputerowej nie można wykonywać w zbyt krótkich odstępach czasu. Rezonans magnetyczny można natomiast powtarzać w zależności od potrzeb leczenia.

Badania te różnią się także ceną. Nowoczesna technologia, jaka stosowana jest w rezonansie magnetycznym powoduje, że jest on droższym badaniem od tomografii. Wysoka jakość otrzymywanych w efekcie jego przeprowadzenia obrazów to jednocześnie lepsza precyzja diagnostyki, wykorzystywana przez takich lekarzy jak ortopedzi, neurochirurdzy, terapeuci manualni. Rezonans jest jedynym badaniem, które pozwala dokładnie zbadać mięśnie, stawy, więzadła, a także ścięgna, dostrzec ich uszkodzenia i na tej podstawie zaplanować dalsze działania, odpowiednie dla pacjenta.

Istotne są także przeciwwskazania do przeprowadzenia tych badań. W przypadku tomografii najważniejszym z nich jest ciąża, wiek pacjenta oraz fakt, że nie zawsze ma ono wartość diagnostyczną z powodu braku wskazań do jego wykonania. Do bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego należy natomiast używanie wszczepionego rozrusznika serca, neurostymulatora, pompy insulinowej, wszczepionego aparatu słuchowego czy ciało metaliczne w oku lub organizmie. Niewskazane jest również przeprowadzane go w I trymestrze ciąży.

Gdzie wykonać badania obrazowe – rezonans i tomografię komputerową?

Zarówno rezonans magnetyczny, jak i tomografia komputerowa wykonywane są w placówkach LUX MED Diagnostyka znajdujących się na terenie całego kraju: – https://www.luxmed-diagnostyka.pl/dla-pacjentow/oferta/rezonans-magnetyczny. Wykonanie badań jest w nich możliwe raptem kilka dni po otrzymaniu skierowania, co jest szczególnie ważne dla pacjentów, którym zależy szybkim uzyskaniu wyników. Pacjenci doceniają także wysoką jakość badań, dzięki czemu nie trzeba ich powtarzać dla uzyskania wyraźniejszego obrazowania, a także możliwość odbioru wyników online. Internetowy Portal Pacjenta oszczędza czas, który musieliby poświęcić na ponowną wizytę w placówce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here