Osoby zainteresowane heraldyką i bronią białą z pewnością zaciekawi Kurki – produkowany od setek lat w Nepalu, ciężki zakrzywiony nóż. Co takiego sprawia, że Kurki jest tak wyjątkowy? Czy warto go kupić do swojej kolekcji? Przyjrzyjmy mu się bliżej.
Kukri – symbol Nepalu
Noże kukri mają ogromny wpływ na tradycję Nepalu, czego odbicie znajdziemy nawet na fladze tego małego górskiego kraju. Jednym z głównych plemion zamieszkujących ten kraj są właśnie Gurkhowie, której nazwa pochodzi od Gorkha, miejscowości, w której niemal od początku swojej obecności w Himalajach Brytyjczycy poszukiwali ochotników do królewskiej armii. Dlaczego właśnie tu Anglicy poszukiwali żołnierzy? Gurkhów od innych plemion odróżnia zamiłowanie do sztuki wojennej, bitność i odwaga, co zyskało uznanie w oczach oficjeli brytyjskiej armii. Od zawsze również wyróżnikiem Gurkhów było Kurki. Co to znaczy „od zawsze”?
Pierwsze doniesienia o wykorzystywaniu tych ciężkich noży pochodzą z opisów armii Macedońskiej podczas podbojów dokonywanych przez Aleksandra – a więc z IV wieku przed naszą erą. Dziś są one głęboko zakorzenione w tożsamości Nepalczyków, którzy już nie wykorzystują ich do wojowania, ale jako wszechstronne narzędzie – zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie jest niezbędnikiem pasterzy i rolników.
Założenia, według których wytwarzane są kukri to zapewnienie dość długiego i użytecznego noża przy utrzymaniu dość niskiej masy własnej. Przeciętny nóż ma 40 do 45 cm długości, przy wadze w zakresie 450 do 900 gram. Umożliwia to nawet długotrwałą pracę w trudnych warunkach. Niska masa nie oznacza wcale, że kukri są słabe – wręcz przeciwnie – jest to narzędzie do ciężkiej codziennej pracy. Są lekkie dzięki specjalnie opracowanej konstrukcji, bogatej w przetłoczenia i wyżłobienia.
Skąd się wzięła ich popularność?
Dlaczego kukri są tak popularne? Największa w tym zasługa służących w brytyjskiej armii Gurków, którzy wsławili się bitnością i zawziętością w służbie korony brytyjskiej. Już pod koniec XVIII na ilustracjach przysyłanych przez załogę Kompanii Wschodnioindyjskiej możnabyuo dostrzec Nepalczyków wyposażonych w charakterystyczne zagięte noże. W ten sposób weszły one do świadomości Europejczyków. Jednak prawdziwy rozkwit popularności przyszedł wraz z rosnącą liczbą turystów odwiedzających „dach świata”, jak bywa nazywany Nepal. Dziś to najbardziej pożądana pamiątka z Nepalu, absolutny „must see”. Nie musisz jednak odwiedzać tego kraju, by kupić swój własny, wysokojakościowy egzemplarz. Spory wybór kukri znajdziesz w Polskim internecie, np. na stronach etnobazaru. Przekonaj się o praktyczności tego noża i dołącz go do swojej kolekcji.