Zbyt wysoki poziom cukru we krwi może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym również nadwagi. Glukoza ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu, wliczając w to także samopoczucie.
Górna granica cukru we krwi wynosi 100 mg/dl która wymaga już skonsultowania się z lekarzem, jednakże nie musi wcale oznaczać już nadchodzącej cukrzycy. U niektórych osób ta wartość jest normalna i od urodzenia zawsze taką mieli. Warto jednak robić badania pod tym kątem przynajmniej raz w roku i zmienić styl życia.
Oczywiście w przypadku podwyższonego cukru najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie insuliny. Dzielimy ją na trzy rodzaje:
– szybko działająca
– pośrednio działająca
– długo działająca.
Najszybszy efekt daje insulina szybko działająca, od czasu wstrzyknięcia działa po około 10-15 minutach. Możliwe, że szybciej. Jednakże nie wszyscy korzystają z insuliny.
Jak zbić cukier w prosty sposób? Istnieje kilka domowych metod ku temu.
Najlepszą metodą jest zwiększenie aktywności fizycznej. Badania naukowe wykazują, że aktywność fizyczna poprawia znacznie działanie trzustki, powoduje to, że organizm prawidłowo przyjmuje glukozę do krwi, oraz wykorzystuje cukier do wytwarzania energii. Poprzez ćwiczenia również zmniejsza się ilość tkanki wiscelarnej (otyłość brzuszna), która znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się cukrzycy.
Należy unikać stresu.
Stres jest silnym czynnikiem który wpływa na podwyższenie poziomu cukru we krwi – wydziela dużą ilość dwóch hormonów; kortyzolu i adrenaliny, które mają za zadanie dać organizmowi w sytuacji stresowej szybką dawkę energii.
Pij więcej wody.
Spożywana woda rozcieńcza krew co przyczynia się do zmniejszonego stężenia glukozy we krwi. Jest to dobry sposób na szybkie obniżenie poziomu cukru we krwi. Jednak osoby chore na cukrzycę nie powinny przesadzać, aby nie doszło do zbyt nagłego obniżenia cukru. Po około 15 minutach można zrobić pomiar glukozy aby sprawdzić czy poziom cukru się obniżył. Również zdrowe osoby powinny stosować tę metodą zapobiegawczo na przyszłość.
Nie oszczędzaj na owocach i warzywach.
Co do owoców najlepiej spożywać te, które mają małą ilość cukru (zalecenia podają 10 g w 100 g owoców). Warto sięgnąć po owoce z rodziny cytrusów – spożywane regularnie obniżają ryzyko powstania cukrzycy, zawierają w swoim składzie dużo błonnika, a on spowalnia wydzielane glukozy do krwi.
Warto także zastanowić się nad octem jabłkowym. Badania przeprowadzone wykazują, że może on wspomagać regulację krwi porównywalnie z lekami. Oczywiście jeśli mowa o occie jabłkowym to należy też pamiętać o jabłkach. Dwa dziennie są wystarczającą ilością aby cukier był w normie.
Zaś warzywa, w szczególności zielone skutecznie regulują poziom glukozy. Możliwe jest to dzięki magnezowi który w sobie zawierają, a on ma zbawienny wpływ na organizm.
Picie zielonej herbaty ma również pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi. Jednakże aby byłby zauważalne efekty, należy spożywać ją regularnie. Zielona herbata zawiera w swoim składzie dużą ilość polifenole – a te hamują apetyt oraz regulują poziom glukozy we krwi po spożytym posiłku.
Warto także zwrócić uwagę na przyprawy. Jakie? W zasadzie wszystkie wpływają korzystnie na cukier. Dlatego można śmiało korzystać z czego dusza pragnie. ALE najlepszy efekt dają; pieprz, cynamon, kurkuma, oregano, imbir i papryczki (ostre).
Dobrym pomysłem jest również zaopatrzyć się w oliwę z oliwek i dodawanie jej do obiadu, jak i innych posiłków. Z czego spożywanie tłuszczów trans sprzyja rozwojowi cukrzycy tak sprawa z oliwą z oliwek wygląda zupełnie inaczej. Oczywiście ta z pierwszego tłoczenia. Regularne jej spożywanie sprzyja obniżeniu poziomu glukozy we krwi, a po spożytym razem z nią posiłku, poziom cukru wzrasta znacznie wolniej.