Jakie są przyczyny zaćmy wtórnej

Zaćma to choroba oka, w której cierpi nasza soczewka. Do jej zaburzenia dochodzi w wyniku przemiany materii soczewki. Powstają na niej pewnego rodzaju plamki czy zmętnienia, które przeszkadzają choremu w swobodnym widzeniu. Zmiany te niestety postępują wraz z czasem, a występuję ona zaś zwykle u osób powyżej 50 roku życia. Samą zaś zaćmę możemy zoperować, jednak to wcale nie koniec z naszą niezbyt przyjemną przygodą, ponieważ w medycynie występuje coś takiego jak zaćma wtórna. Zaćma wtórna to nic innego jak powikłanie po pierwszym zabiegu zaćmy, choć tak naprawdę wcale nie musi mieć z tym coś wspólnego. Zmętnienie torebki tylnej soczewki, czyli nasza zaćma wtórna, pojawia się w chwili kiedy po implantacji soczewki namnażające się komórki nabłonka torebki wpływają na tylną część torebki, tworząc ją grubszą i mniej przyjazną dla światła.

Przyczyny zaćmy wtórnej

Powodów jest kilka. Niewątpliwie jednym z nich jest starzenie się struktur oka, które są nieuniknione. Wszelkiego rodzaju urazy gałki ocznej bądź stany zapalne oka również mocno wpływają na proces tworzenia się zaćmy wtórnej. Do kolejnych powodów możemy dorzucić zmiany metaboliczne w organizmie, takie jak cukrzyca bądź po prostu współistniejące choroby oczu. Zmętnienie tylnej torebki oka, która wcześniej została nam już zoperowana, niestety ulega zmianom, których główną przyczyną jest po prostu wiek pacjenta.

Przeszkody w widzenia u osób starszych to bardzo stały, a chwilami nieunikniony element ich życia. Zamglona torebka może przypominać coś w rodzaju mętnej, żółtej folii, która nachodzi nam na oko i towarzyszy w życiu codziennym, niestety przeszkadzając. Zaburzony obraz jest niewłaściwy i nie może on zostać zbagatelizowany. Mimo iż pacjent przez lata potrafi cieszyć się wspaniałymi efektami operacji na zaćmę, zaćma wtórna potrafi zaskoczyć pacjenta nagle. Jej zaburzenie przejawia się zamgleniem obrazu, spadkiem widoczności kontrastu w obrazie, zaburzeniem widzenia kolorów, krzywieniem się obrazu, a czasami nawet dwojeniem się go. Leczenie zaćmy wtórnej przebiega podobnie do zabiegu usunięcia zaćmy, czyli usunięcia przeszkody w polu widzenia. Zamglenie tylnej torebki soczewki usuwane jest laserowo i polega na wycięciu otworu w tylnej powierzchni torebki soczewkowej. Zabieg wykonuje się na siedząco, w gabinetach okulistycznych, dostosowanych do tego typu zabiegów.

Aby móc skorzystać z zabiegu tego typu z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia, należy wejść na stronę https://zacma-nfz.pl/, tam uzyskamy więcej informacji na temat nowych standardów dotyczących kwalifikacji do zabiegów usunięcia zaćmy wtórnej, które zostały opracowane przez grupę ekspertów, w skład w których weszli znani okuliści i specjaliści chorób oczu. Aby móc skorzystać z zabiegu należy postarać się o skierowanie u swojego stałego okulisty, przestrzegając wszelkiego rodzaju kryteriów, zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Po zapisaniu się na listę oczekujących, nowością jest zaproszenie pacjenta na wizytę kwalifikacyjną przeprowadzaną przez lekarza okulistę z ośrodka prowadzącego tę listę, w miejscu, którym pacjent ma być operowany.

Do wykonania zabiegu zakwalifikowani są pacjenci, którzy spełniają wskazane kryteria.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here