Zbliża się ważny sprawdzian, przygotowujesz się do sesji i brak Ci weny do nauki? To problem, z którym zmaga się wielu młodych ludzi. Brak motywacji do nauki, przychodzi najczęściej w najmniej odpowiednim momencie. Jesteśmy zazwyczaj pod presją czasu, a wielkość materiału, jaki musimy przyswoić nas przeraża. W takiej sytuacji, nie wolno się załamywać, czy poddawać. Należy odnaleźć w sobie chęć do nauki.
Jak zmotywować się do nauki?
Pierwszym sposobem, „żeby Ci się chciało, tak jak Ci się nie chce”, jest znalezienie korzyści, wynikających z tego, że opanujesz materiał.
Może to być zdobycie upragnionej dobrej oceny, zdanie egzaminu, gdzie nie będziesz musiał już tracić czasu na poprawkę, czy zaimponowanie dziewczynie, która od dawna Ci się podoba, a ten przedmiot jest jej konikiem. Każdy powód jest dobry, najważniejsze, żebyś odnalazł sens poświęcania czasu na naukę.
Zapewnij sobie dobre warunki do nauki. Wyłącz wszystkie niepotrzebne urządzenia, które tylko rozpraszają twoją uwagę. Jeśli w twoim pokoju jest bałagan, posprzątaj go. Fakt, że nic nie możesz znaleźć, stanowczo nie sprzyja umysłowemu rozwojowi.
Przed rozpoczęciem nauki, dokładnie przewietrz pomieszczenie, zapewni to dopływ świeżego powietrza i tlenu, co ułatwi ci przyswajanie wiedzy.
Upewnij się, że wszystkie materiały potrzebne do nauki masz pod ręką. Przydatna będzie również woda, którą dobrze jest popijać w trakcie nauki. Sprzyja to dobremu nawodnieniu organizmu i zapobiega zmęczeniu.
Stwórz swój własny system nagród. Po dobrze zdanej sesji, czy uzyskaniu świadectwa z paskiem, perspektywa pójścia na ulubiony koncert, albo pojechania na wyjątkowe wakacje, stanowczo sprzyja lepszej motywacji do nauki.
Dziel się swoimi postępami z innymi.
Znajdź osobę, z którą będziesz mógł się dzielić swoimi wnioskami, postępami w przyswajaniu wiedzy, czy zadawać trudne pytania. Ułatwi to naukę i rozbudzi instynkt rywalizacji. Ponieważ będziesz świadomy, że kolega zdążył opanować już większą część materiału, niż ty. Próbując go dogonić, będziesz szybciej przyswajał potrzebną wiedzę.
Stwórz swój własny rytm dnia, nie zapominając, by umieścić w nim czas na naukę. Jeśli uczysz się do sesji i masz mało zajęć na uczelni, będziesz mógł więcej czasu poświęcić na zdobywanie wiedzy, jeśli chodzisz do szkoły i twoje lekcje trwają minimalnie do 15, ustal konkretną liczbę godzin, jakie poświęcisz na codzienną naukę.
Pamiętaj, że ważny jest również plan. Warto zaplanować naukę i obszar materiału, jaki musisz danego dnia przyswoić. Dzięki temu, będziesz mógł podzielić zagadnienia na ilość dni, a materiał, jaki obowiązuje na egzaminie nie będzie się wydawał już taki duży.
Zadbaj o prawidłową aktywność fizyczną. W przerwie od nauki wyjdź na spacer, pójdź na basen, czy siłownie. Uprawianie sportu zapewni odpowiednie dotlenienie mózgu, poprawi jego wydajność i pozwoli szybciej usystematyzować zdobytą wiedzę.
Bardzo istotna jest również odpowiednia ilość snu. Sen sprzyja regeneracji i poprawia trwalsze zapamiętanie zdobytych w ciągu dnia informacji.
W powyższych radach, każdy znajdzie coś dla siebie. Coś, co pozwoli mu się zmotywować i spełnić swój cel.