Jak ubierać dziecko do przedszkola

Jeśli Twoja pociecha rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem, z pewnością zastanawiasz się, jak powinna wyglądać garderoba malucha – co obowiązkowo powinno się w niej znaleźć, a jakie ubranka zdecydowanie się nie sprawdzą. Nie stresuj się, wyjaśnimy Ci, jak ubierać dziecko do przedszkola (na co dzień i na specjalne okazje). Sprawdź nasze podpowiedzi.

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Pójście dziecka do przedszkola to duże wydarzenie zarówno dla samego malucha, jak i dla jego rodziców. Dla przedszkolaka największym wyzwaniem jest odnalezienie się w nieznanym miejscu, opiekunowie przeżywają z kolei rozstanie z pociechą i obawiają się, czy jest ona na tyle samodzielna, żeby poradzić sobie w nowym środowisku. Aby adaptacja malucha przebiegła jak najłagodniej, porozmawiaj wcześniej z brzdącem o tym, co go czeka, wyjaśnij, jak będzie wyglądał jego dzień. Jednocześnie postaraj się nie zaprzeczać emocjom dziecka, powiedz, że ma prawo się bać i stresować, ale że jesteś przy nim i go wspierasz.

Jednym z elementów przygotowań do pójścia do przedszkola powinno być skompletowanie wyprawki, a zatem również garderoby dziecięcej. Przygotowanie jej zawczasu pozwoli uniknąć niepotrzebnych nerwów. Większość kilkulatków rozpoczyna swoją przygodę z chodzeniem do placówki we wrześniu, a zatem tuż przed nastaniem kapryśnej i nieprzewidywalnej jesieni. Dlatego też w szafie przedszkolaka powinny znaleźć zarówno ubranka odpowiednie, gdy aura za oknem jest sprzyjająca (czyli T-shirty, bluzki dla dziewczynek i chłopców, cienkie spodenki oraz legginsy, lekkie sweterki), jak i nieco cieplejsza odzież (np. bluzy, rajstopki, spodnie dresowe, kurtka przejściowa, czapka).

Jak ubierać dziecko do przedszkola? Wygodnie!

W przedszkolu wygoda to podstawa. Maluchy są w niemal nieustannym ruchu, biegają, bawią się, uczestniczą w rozmaitych zajęciach. Powinny zatem czuć się komfortowo i swobodnie. Wybierając ubrania dla swojej pociechy, dopasuj je do rodzaju aktywności dziecka, pamiętaj, że nie mogą one krępować jej ruchów – nie powinny być za ciasne, ale również zbyt luźne. Unikaj materiałów bardzo sztywnych oraz grubych.

Zwróć też uwagę, czy ubranka są łatwe w zakładaniu oraz zdejmowaniu, aby ułatwić dziecku samodzielne korzystanie z toalety czy przebranie się w sytuacji, gdy się ubrudzi. Na przykład zamiast spodni zapinanych na guzik, wybierz te na gumce, a w miejsce sznurowanych bucików – wsuwane lub zapinane na rzepy.

Strój do przedszkola – zawsze „na cebulkę”

Ubieranie się „na cebulkę” to zakładanie kilku warstw odzieży, które można modyfikować w zależności od temperatury otoczenia. Optymalnie, gdy pierwsza warstwa odprowadza wilgoć, druga utrzymuje ciepło, a ostatnia chroni przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku malucha uczęszczającego do przedszkola idealny strój powinien więc składać się z koszulki z krótkim bądź długim rękawem (a w zimie także z bielizny termoaktywnej), bluzy bądź swetra oraz kurtki.

Kompletując zestawy ubranek dla przedszkolaka, pamiętaj, aby nie przegrzewać dziecka (miej na uwadze fakt, że w salach przedszkolnych zazwyczaj jest dość ciepło). Może to prowadzić do obniżenia odporności malca, a w konsekwencji do częstszego zapadania na infekcje.

Jak ubrać dziecko na rozpoczęcie roku w przedszkolu i zakończenie przedszkola?

Rozpoczęcie oraz zakończenie roku w przedszkolu to ważne wydarzenia, do których dzieci zazwyczaj przygotowują się na długo przed uroczystością. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych dni, warto ubrać malucha nieco inaczej niż zazwyczaj, bardziej odświętnie (cały czas pamiętając, że komfort dziecka jest najważniejszy).

W przypadku chłopców świetnie sprawdzą się spodnie typu chino lub wygodne jeansy oraz koszula wykonana z bawełny. Dla dziewczynek dobrym pomysłem będzie założenie rajstopek i sukienki lub spódniczki. Warto też pomyśleć o dodatkach, takich jak muszka czy opaska na głowę.

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here