praca za granicą

Nawet kilka tysięcy złotych mogą otrzymać Polacy, którzy pracowali sezonowo za granicą. Dodatkowy zastrzyk gotówki jest możliwy, po złożeniu zeznania podatkowego. Kwota jeszcze może wzrosnąć przez specjalne ulgi podatkowe. Wielu Polaków wyjeżdża zarabiać do takich krajów jak Dania i Holandia, które są atrakcyjne pod względem wynagrodzenia. Co trzeba zrobić, aby uzyskać zwrot podatku z tych państw?

Zwrot podatku z Danii – terminy, formalności, ulgi podatkowe

W Danii pracuje około 30 tys. Polaków. Nie jest to jakaś zawrotna liczba w porównaniu z sąsiednimi krajami,  jednak legalnie pracujący w tym kraju Polacy, mogą liczyć na zwrot podatku z Danii. Zeznanie podatkowe w duńskim urzędzie skarbowym SKAT, zobowiązane są złożyć osoby, które zatrudnione są legalnie przez pracodawców. Termin składania dokumentów przypada na dzień 1 maja. W sytuacji, gdy podatnik nie dokona rozliczenia z duńskim fiskusem, zrobi to za niego automatycznie, ale bez uwzględniania przysługujących mu ulg podatkowych.

Przejdźmy zatem do ulg przysługujących Polakom. Od podatku odliczyć możemy koszty podróży pomiędzy naszym krajem a Danią, koszt zakwaterowania w Danii oraz koszt wyżywienia. To nie wszystko. Polak skorzystać może również z bonusów dla niepełnosprawnych i alimentów dla dzieci. 

Najważniejszymi dokumentami, o których należy pamiętać, jest Oplysingsseddel, Arsopgorelse, kody TASTSELV, a także formularza na konto Foregin Nemkont oraz dodatkowych, w przypadku rozliczenia z małżonkiem. 

Podatek w Holandii – zwrot podatku nawet w trzy miesiące

Holandia to kraj chętnie odwiedzany przez Polaków w celu poszukiwania pracy i osiedlenia się na stałe. Dla tych, co przyjeżdżają tylko do pracy sezonowej, zwrot podatku jest istotny, bo można z niego uzyskać nawet kilka tysięcy złotych. W Holandii również obowiązkiem złożenia zeznania podatkowe są wszystkie legalnie pracujące osoby. Przestrzegając terminów, zwrot ten możemy mieć na konto nawet w 3 miesiące

W tym celu podatnik zobowiązany jest posiadać skany Jaaropgave oraz oświadczenie o okresie pracy. Suma zwrotu podatku może ulec zwiększeniu, dzięki zastosowaniu ulg podatkowych, m.in. ulgi na dziecko oraz ulgi rozłąkowej, która polega na rozliczaniu się z tzw. partnerem fiskalnym. 

Więcej informacji na temat zwrotu podatku z Holandii, dostępnych jest pod adresem https://holandia.org/zwrot-podatku/zwrot-podatku-z-holandia/. Im szybciej złożymy zeznanie podatkowe, tym pieniądze prędko znajdą się na koncie bankowym. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here