Chirurgia szczękowa w Koninie

Stomatologia w dzisiejszych czasach to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny. Postęp technologiczny sprawić, że cały czas wyróżnia się coraz więcej specjalizacji z dziedziny stomatologii – przykładem może być protetyka oraz ortodoncja. Jedną ze specjalizacji, która na pierwszy rzut oka nie wydaje się tak praktyczna, jest chirurgia szczękowa. Chociaż na co dzień mało kto ma z nią do czynienia, w niektórych sytuacjach okazuje się wręcz niezastąpiona. Czym tak naprawdę zajmuje się chirurg szczękowy oraz kiedy warto skorzystać z oferowanych przez niego usług? Postaramy się nieco przybliżyć ten temat.

Czym jest chirurgia szczękowa?

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny z zakresu stomatologii, która specjalizuje się w schorzeniach i dolegliwościach, które wymagają bardziej skomplikowanych interwencji chirurgicznych. Usługi te obejmują między innymi przeprowadzanie operacji, których zadaniem jest zniwelowanie uszkodzeń zgryzu – ma to miejsce na przykład po poważnym wypadku. Można powiedzieć, że chirurg szczękowy to zawód, który jest połączeniem chirurgia plastycznego oraz stomatologa. Jakie zabiegi wykonuje ten specjalista? Ich lista jest naprawdę długo – musi on posiadać naprawdę szeroką wiedzę oraz liczne umiejętności, ponieważ wykonywane przez niego zabiegi nie ograniczają się tylko do jamy ustnej, ale też okolicznych części ciała takich jak szyja czy twarz pacjenta. Chirurg szczękowy może zająć się usunięciem torbieli w obrębie twarzoczaszki oraz chirurgią plastyczną twarzy. Przeprowadza ekstrakcje chirurgiczne zęba – zwłaszcza zębów mądrości, czyli tzw. ósemek. Ponadto wykonuje operacje, których celem jest usunięcie nowotworów złośliwych. Jego pomoc jest niezastąpiona po poważnych wypadkach, w których twarz pacjenta uległa urazowi lub deformacji.

Chirurgia szczękowa – najpopularniejsze zabiegi

  1. Chirurg szczękowy posiada odpowiednie kwalifikacje, aby przeprowadzić zabiegi wszczepiania implantów. Zabiegi te bywają wykonywane w przypadku, gdy u pacjenta stwierdza się braki w uzębieniu. Implanty zostają wszczepione w kość żuchwy lub szczęki. Wyróżnić można implanty cylindryczne wykonane z tytanu, które stosowane są najczęściej oraz ceramiczne. Te drugie są nowoczesnym rozwiązaniem i wyróżniają się dużą odpornością na zmiany temperatury, działanie kwasów czy korozję.
  2. Chirurgia szczękowa Konin zajmuje się też korekcją zębów po wypadkach. W przypadku nieprzewidzianego zdarzenia może dojść do złamania kości w obrębie szczęki lub nawet złamania żuchwy – w takiej sytuacji interwencja chirurgiczna okazuje się wręcz konieczna. Lekarz może między innymi umieścić w odpowiednim miejscu szynę lub protezę, która pozwoli na odtworzenie kształtu kości. Najczęściej elementy te wykonane są z elastycznego materiał, dzięki czemu chirurg może je idealnie dopasować do złamanej kości lub przemieszczenia.
  3. Zatrzymanie zęba lub poważny stan zapalny to również odpowiednia praca dla chirurga szczękowego. Niekiedy przyczyną takiego stan jest guz lub torbiel znajdujący się w okolicach jamy ustnej. W takiej sytuacji konieczne jest rozcięcie dziąsła w cel odsłonienia kości, aby następnie pozbyć się bolesnych torbieli. Czasami nieprzyjemne dolegliwości spowodowane są przez zatrzymanie się zęba – może on przebić się przez błonę śluzową i przestać rosnąć. Niekiedy ząb wrośnie w kość, powodując promieniujący ból.
  4. Bardzo popularną przyczyną wizyt u chirurga szczękowa są poważne wady zgryzu, takie jak zwężenie szczeki, zgryz otwarty lub też wysunięcie żuchwy. Mogę one być wrodzone lub spowodowane przez wypadek drogowy czy też podczas uprawiania sportu. Niektórzy decydują się na korekcje brody ze względów estetycznych, bez stwierdzenia wady zgryzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here