Dieta cud

Żyjemy w świecie, w którym idealne ciało, to szczupłe ciało. Prasa, telewizja i internet umacniają jeszcze ten wzorzec, pokazując głównie szczupłych i pięknych ludzi. Przez to wiele osób wpada w kompleksy.
Próbujemy dążyć do perfekcji i ideału, zapominając, że nie jest to możliwe.
Trzeba pamiętać, że zdjęcia gwiazd są zawsze poddane retuszowi (np. w programie Photoshop). Dzięki obróbce osoba na zdjęciu może wyglądać zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Można ją wyszczuplić, usunąć blizny, rozstępy i cellulit. Gdy popatrzymy na to w ten sposób, zrozumiemy, że nawet z pozoru idealnie wyglądające na zdjęciach osoby, wcale nie są idealne.
Niestety dużo osób mimo wszystko katuje się wyrzeczeniami, restrykcyjną dietą i treningami. Sport i dobra dieta to świetny sposób na zdrowie, ale nie można z tym przesadzać. Zresztą lepiej robić to dla swojej przyjemności i poprawy nastroju niż z przymusu i chorobliwej chęci posiadania idealnego ciała.
Ludzie od lat szukają diety cud, która pomoże im szybko i najlepiej bez wysiłku, zrzucić kilogramy, ale czy taka dieta w ogóle istnieje? Raczej nie.
Nie ma cudów, trzeba po prostu zmienić nawyki żywieniowe i zacząć się ruszać, uprawiać sport. Podobno istnieją sposoby na to, jak schudnąć z brzucha w tydzień, ale czy jest to realne? Nie zaszkodzi spróbować. Prawdopodobnie uda się w ciągu tygodnia wzmocnić trochę mięśnie i minimalnie zmniejszyć obwód w pasie, ale na prawdziwe efekty trzeba zapracować i poczekać.
Tak samo jest z dietą. Nie da się schudnąć z dnia na dzień. Zresztą, jaki sens ma katowanie się i bycie restrykcyjnej diecie przez tydzień, dwa czy nawet miesiąc, skoro potem wrócimy do naszych niezdrowych nawyków żywieniowych? Efekt jojo jest wtedy gwarantowany.
Ktoś kiedyś powiedział zabawne słowa: „Jestem na diecie cud. Jem ile chcę i czekam na cud, że schudnę””. Można się z tego pośmiać, ale prawdą jest, że wiele osób liczy na spektakularne efekty bez żadnego wysiłku i bez wprowadzanie większych zmian w swoim życiu. Ludzie chcieliby być szczupli i mieć piękne ciała, ale w taki sposób, żeby nie musieli nic w sobie zmieniać. Kto wie, może kiedyś ktoś wymyśli prawdziwą dietę cud i zrewolucjonizuje w ten sposób świat. Na ten moment jednak tak nie jest. To co nam pozostaje, to zdrowo jeść i dużo się ruszać.
Problem powstaje, kiedy ktoś zaczyna się odchudzać i nie może przestać. Istnieje ryzyko wpadnięcia wtedy w anoreksję, bulimię lub ortoreksję (uzależnienie od zdrowej diety, lęk przed zjedzeniem czegoś niezdrowego). Czasami zdarza się, że ludzie wpadają w uzależnienie od ćwiczeń fizycznych i wręcz katują swoje ciało. Statystyki podają, że na wspomniane wyżej zaburzenia, najczęściej cierpią nastolatki. Jeśli chodzi o płeć, to podobno najczęściej zdarza się to kobietom. Trudno powiedzieć z czego to wynika, ale można wywnioskować, że w grupie zwiększonego ryzyka są nastolatki i młode kobiety. Dążą one do ideału piękna, które widzą w mediach, zapominając o tym, że ideałów przecież nie ma i każdy z nas jest niedoskonały.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułKarmnik dla ptaków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here