Depresja

Według raportu NFZ, aż 3,8 mln Polaków wykupiło w 2019 roku refundowane oraz nierefundowane leki przeciwdepresyjne. Wskazuje to, jak duża jest skala problemu, z jakim musimy się zmagać. Mówi się wręcz, że depresja i choroby psychiczne stały się pandemią i zapada na nią coraz więcej osób. Mamy wokół siebie chorych, którzy potrzebują praktycznej pomocy. Jak im ją zapewnić?

Wsparcie dla osób chorych na depresję

Głównym problemem w kwestii traktowania chorych na depresję jest bagatelizowanie problemu. Mimo zatrważających danych, w społeczeństwie wciąż uznaje się depresję za fanaberię. To bardzo przykry stan rzeczy. Nawet ci, którzy dostrzegają problem, często nieumyślnie, nawet w dobrej wierze, używają krzywdzących sformułowań. ,,Weź się w garść”, ,,A sąsiad ma gorzej i nie narzeka” czy ,,Nie przesadzaj” to tylko niektóre z nich. Każdy ma inną psychikę i to nie my powinniśmy oceniać, co jest dla kogoś bolesne, a co nie. Jedna osoba może przeżyć obiektywnie więcej przykrych sytuacji i nie wpłynie to na jej stan, a ktoś inny spotka się z pozornie błahą sprawą, co bardzo się na nim odbije. Nie należy ustalać hierarchii na podstawie własnej wrażliwości, tylko uzbroić się w więcej empatii i za każdym razem wczuwać się w cudze położenie. Praktyczna pomoc w depresji zaczyna się wtedy, gdy zdobędziemy wiedzę na temat schorzenia i postaramy się odrzucić wszelkie uprzedzenia. Warto pamiętać również o cierpliwości i wyrozumiałości. Chory może nie wychodzić z łóżka nie dlatego, że jest leniwy, tylko z powodu złego stanu. Czasami wystarczy po prostu być, pomagać w codziennych czynnościach i słuchać. Jednak najlepsze, co można zrobić, to wesprzeć chorego w szukaniu pomocy z zewnątrz.

Depresja – gdzie znaleźć pomoc?

Bardzo często depresja wymaga nie tylko wsparcia bliskich, ale również profesjonalnej pomocy ze strony lekarzy. Chory potrzebuje kontaktu z psychiatrą, który przepisze mu odpowiednie leki przeciwdepresyjne i skieruje na terapię. To właśnie połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii przynosi najlepsze efekty. Tylko jak znaleźć dobrego specjalistę? Najprostszym sposobem jest poszukanie poradni w internecie. Na stronach takich jak https://psychiatrzy.pl/depresja/ można skorzystać z porady specjalistów również online. Warto pamiętać, by wybrana poradnia cieszyła się dobrą opinią i posiadała wykształcony personel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here